ה ו ז

סיכום

מלאך ה' קורא לגִּדְעוֹן להושיע את ישראל מהמדיינים. הוא מבקש כמה הוכחות למעורבות ה' כמו אש היוצאת מהסלע וגיזת הצמר ספוגת הטל.

תקציר

פסוקים
א- י ישראל חוטאים לה' והוא נותן אותם 7 שנים ביד המדיינים, העמלקים ועוד עמים מהמזרח (קדם) שבאים עם מקניהם בהמוניהם וגוזלים או הורסים יבולים. בני ישראל זועקים ונביא ה' מסביר שהם עבדו את אלוהי האמורי בניגוד לצו ה'.
י"א- ט"ז מלאך ה' נגלה לגִּדְעוֹן תחת האלה בעָפְרָה בעודו חובט חיטים וקורא לו לצאת לקרב. גִּדְעוֹן מתלונן שה' זנח את ישראל ושהוא עצמו קטן מדי כדי לעזור. המלאך מעודדו שה' יהיה איתו.
י"ז- כ"ד גִּדְעוֹן מבקש הוכחה שמדובר במלאך ה' והולך להכין מנחה גדי עיזים, מאפה ומרק. המלאך מבקשו לשים את המנחה על סלע (מלבד את המרק שעליו לשפוך), נוגע בה עם מקלו ויוצאת אש ששורפת את המנחה. גִּדְעוֹן מקים במקום מזבח.
כ"ה- ל"ב בעקבות צווי ה' גִּדְעוֹן ועבדיו הורסים בלילה את מזבח הבעל ועץ האֲשֵׁרָה של אביו ומעלים פר לעולה על גזרי העץ. כשאנשי עָפְרָה דורשים את חייו מאביו הוא משכנע אותם שהבַּעַל יכול לדאוג לעצמו אם הוא באמת אל. גִּדְעוֹן מקבל עוד שם - יְרֻבַּעַל.
ל"ג- מ מִדְיָן וַעֲמָלֵק נאספים בעמק יִזְרְעֶאל וגִּדְעוֹן קורא לבני משפחתו, ולשאר בני מְנַשֶּׁה, אָשֵׁר, זְבֻלוּן, ובְנַפְתָּלִי. הוא מבקש סימן שה' איתו בכך שלמחרת גיזת צמר תהיה ספוגה בטל בעוד שאר האדמה יבשה ושוב למחרת שהגיזה תהיה יבשה בעוד שאר האדמה תהיה ספוגת טל - וכך קורה.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ב עָשׂוּ לָהֶם בְּנֵי יִשְׂרָאֵל אֶת הַמִּנְהָרוֹת אֲשֶׁר בֶּהָרִים וְאֶת הַמְּעָרוֹת וְאֶת הַמְּצָדוֹת.
י"ג וְיֵשׁ יְהוָה עִמָּנוּ וְלָמָּה מְצָאַתְנוּ כָּל זֹאת? וְאַיֵּה כָל נִפְלְאֹתָיו אֲשֶׁר סִפְּרוּ לָנוּ אֲבוֹתֵינוּ לֵאמֹר 'הֲלֹא מִמִּצְרַיִם הֶעֱלָנוּ יְהוָה וְעַתָּה נְטָשָׁנוּ