ו ז ח

סיכום

בצו ה' גִּדְעוֹן מצמצם את צבאו ל300 ה"מלקקים" בעֵין חֲרֹד. הוא מבהיל את מחנה מדיין בשופרות ולפידים והם נסים על נפשם לעבר הירדן.

תקציר

פסוקים
א- ד גִדְעוֹן וצבאו בעֵין חֲרֹד ומדין מצפון גִּבְעַת הַמּוֹרֶה. ה' מצווה לצמצם את צבא גִדְעוֹן כדי שלא יתפארו כאילו הנצחון שלהם. גִדְעוֹן קורא למי שפוחד לעזוב. נשארים 10,000 מתוך 32,000.
ה- ח ה' מצווה לצמצם עוד את הצבא - כולם יורדים לשתות במעין. מי שמלקק כמו כלב מידיו נשאר ומי שכורע על ברכיו לשתות הולך. נשארים 300 "מלקקים" שיוצאים לדרך עם שופרות וצידה.
ט- י"ד כדי לחזק את לב גִדְעוֹן ה' קורא לו לרדת עם פֻרָה נערו למחנה לגלות את מחשבות האויב. בקצה המחנה המלא באדם וגמלים הם שומעים איש המספר לחברו על חלום שבו לחם מתגלגל במחנה והופך אוהל. החבר מפרש שה' ייתן לגִדְעוֹן את מחנה מדיין.
ט"ו- כ גִדְעוֹן מחלק את צבאו ל3 קבוצות - וכולם לוקחים שופרות וכדים ובתוכם לפידים. הם מגיעים למחנה עם החלפת המשמר בלילה, שוברים את הכדים ותוקעים בשופרות. כשבידיהם רק השופרות והלפידים הם קוראים "חֶרֶב לַיהוָה וּלְגִדְעוֹן!".
כ"א- כ"ה אנשי מדיין נבהלים, הורגים זה את זה ונסים. בני נַּפְתָּלִי, אָשֵׁר, ומְנַשֶּׁה מצטרפים למרדף וגִדְעוֹן שולח שליחים להזעיק גם את בני אֶפְרַיִם שלוכדים את מעברות הירדן ומביאים לגִדְעוֹן את ראשי שרי מדיין - עֹרֵב וזְאֵב.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ה וַיּוֹרֶד אֶת הָעָם אֶל הַמָּיִם, וַיֹּאמֶר יְהוָה אֶל גִּדְעוֹן: "כֹּל אֲשֶׁר יָלֹק בִּלְשׁוֹנוֹ מִן הַמַּיִם כַּאֲשֶׁר יָלֹק הַכֶּלֶב תַּצִּיג אוֹתוֹ לְבָד