ז ח ט

סיכום

גִּדְעוֹן רודף ומביס את זֶבַח וְצַלְמֻנָּע וצבא המדיינים בעבר הירדן, ואח"כ חוזר לנקום בתושבי סֻכּוֹת ופְּנוּאֵל שלא עזרו לו כשנצחונו עוד לא היה ברור.

תקציר

פסוקים
א- ג בני אֶפְרַיִם מתלוננים שגִּדְעוֹן קרא להם רק בסוף הקרב אך הוא מרגיע אותם שתפקידם היה חשוב אף משלו ושלא יכל בלעדיהם.
ד- ט גִּדְעוֹן ממשיך במרדף בעבר הירדן ומבקש מאנשי סֻכּוֹת ופְּנוּאֵל לחם לאנשיו העייפים. הם מסרבים כיוון שעוד לא ברור שגִּדְעוֹן ינצח, והוא מבטיח לחזור להענישם בקוצים לכשינצח.
י- י"ז מצבא האויב נותרו 15,000 מתוך 35,000 והם בורחים רחוק מזרחה בעבר הירדן. גִּדְעוֹן מפתיע את מחנה האויב מכוון מזרח ואחרי מרדף נוסף תופס את זֶבַח וְאֶת צַלְמֻנָּע. הוא חוזר מנצח ומעניש את זקני סֻכּוֹת בקוצים ומנתץ את מגדל פְּנוּאֵל והורג את אנשיהם.
י"ט- כ"א גִּדְעוֹן אומר בציניות לזֶבַח וְצַלְמֻנָּע שיחוס על חייהם אם יחזירו את אנשיו שהרגו לחיים. הוא קורא לבכורו יֶתֶר להורגם אך הוא נרתע והם מבקשים שגִּדְעוֹן יהרוג אותם והוא עושה זאת.
כ"ב- כ"ח בני ישראל קוראים לגִּדְעוֹן למשול בהם אך הוא טוען שרק ה' ימשול בהם. הוא מבקש מכולם לתרום נזמי זהב משלל המלחמה והוא מכין מהם ומשלל נוסף אפוד שהוא מציג בעָפְרָה עירו והאפוד נעשה עם הזמן מוקד לעבודה זרה.
כ"ט- ל"ה הארץ שקטה 40 שנה. לגִּדְעוֹן 70 בנים ואֲבִימֶלֶךְ בן פילגשו משְׁכֶם. גִּדְעוֹן מת ונקבר בעָפְרָה וישראל שוכחים את טובות ה' וגִּדְעוֹן ושבים לעבודת הבעל.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ב הֲלוֹא טוֹב עֹלְלוֹת אֶפְרַיִם, מִבְצִיר אֲבִיעֶזֶר
ו וַיֹּאמֶר שָׂרֵי סֻכּוֹת: "הֲכַף זֶבַח וְצַלְמֻנָּע עַתָּה בְּיָדֶךָ, כִּי נִתֵּן לִצְבָאֲךָ לָחֶם?"
כ וַיֹּאמֶר לְיֶתֶר בְּכוֹרוֹ: "קוּם הֲרֹג אוֹתָם", וְלֹא שָׁלַף הַנַּעַר חַרְבּוֹ, כִּי יָרֵא, כִּי עוֹדֶנּוּ נָעַר.