ט”ו ט”ז י”ז

סיכום

שִׁמְשׁוֹן מסלק את שערי עַזָּה ממקומם. אח"כ הוא מתאהב בדְּלִילָה ובסוף מגלה לה שכוחו בשערו. הוא מגולח, עיניו מנוקרות והוא נלקח לשעשע את הפלישתים בחגיגה לאל דגון - שם הוא מפיל את כל הבית והורג את המוני הנוכחים ואת עצמו.

תקציר

פסוקים
א- ג שִׁמְשׁוֹן בא לעַזָּה להיות עם זונה. העזתים מגלים זאת ואורבים לו בלילה בשער העיר - אך הוא יוצא באמצע הלילה, מוציא את שער העיר ממקומו ולוקח אותו עד להר חֶבְרוֹן.
ד- ט שִׁמְשׁוֹן מתאהב בדְּלִילָה מנחל שֹׂרֵק ומנהיגי הפלישתים מציעים לה כסף תמורת גילוי גבול כוחו של שִׁמְשׁוֹן. הוא אומר לה שלא יצליח להשתחרר מ7 מיתרים לחים. היא מנסה זאת כשבחדר אורבים הפלישתים אך שִׁמְשׁוֹן משתחרר בקלות.
י- י"ד דְּלִילָה מתלוננת על התרמית ושואלת שנית. שִׁמְשׁוֹן עונה שלא יצליח להשתחרר מחבלים חדשים ואח"כ שלא יוכל להשתחרר אם שערותיו יארגו למערכת האריגה אך תמיד הוא משתחרר בקלות.
ט"ו- כ"ב דְּלִילָה מציקה לשִׁמְשׁוֹן על שקריו והוא נכנע ומספר שאם יגולח שערו אזי יהיה ככל האדם. היא מרדימה אותו על ברכיה, קוראת לאיש לגלחו. כשהוא מתעורר הפלישתים האורבים לו מנקרים את עיניו, אוסרים אותו בעַזָּה ונותנים לו לסובב את אבני הרחיים במטחנה שם. שערו מתחיל שוב לגדול.
כ"ג- כ"ט הפלישתים לוקחים את שִׁמְשׁוֹן כדי לצחוק עליו בחג שהם עורכים לאל דגון במבנה גדול מלא באנשים כולל מנהיגי הפלישתים וקהל רב על הגג. הוא מבקש מנער להנחות אותו לעמודים שמחזיקים את הבית.
ל- ל"א שִׁמְשׁוֹן תופס את העמודים, מפיל אותם ועימם את הבית, והורג את כל הפלישתים ואת עצמו. הוא נקבר בין צָרְעָה ואֶשְׁתָּאֹל אחרי ששפט את ישראל 20 שנה.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ג וַיִּשְׁכַּב שִׁמְשׁוֹן עַד חֲצִי הַלַּיְלָה וַיָּקָם בַּחֲצִי הַלַּיְלָה, וַיֶּאֱחֹז בְּדַלְתוֹת שַׁעַר הָעִיר וּבִשְׁתֵּי הַמְּזוּזוֹת וַיִּסָּעֵם עִם הַבְּרִיחַ וַיָּשֶׂם עַל כְּתֵפָיו
כ וַתֹּאמֶר: "פְּלִשְׁתִּים עָלֶיךָ שִׁמְשׁוֹן!"
ל וַיֹּאמֶר שִׁמְשׁוֹן: "תָּמוֹת נַפְשִׁי עִם פְּלִשְׁתִּים!" וַיֵּט בְּכֹחַ, וַיִּפֹּל הַבַּיִת עַל הַסְּרָנִים וְעַל כָּל הָעָם אֲשֶׁר בּוֹ.