ח ט י

סיכום

אֲבִימֶלֶךְ רוצח את 70 אחיו בני גִּדְעוֹן מלבד את יוֹתָם שבורח וממשיל את משל יוֹתָם ומקלל את אֲבִימֶלֶךְ ואנשי שְׁכֶם. אחרי 3 שנים אֲבִימֶלֶךְ הורס את שְׁכֶם ומת בקרב על תֵּבֵץ.

תקציר

פסוקים
א- ו אֲבִימֶלֶךְ משכנע את משפחת אימו (פילגש אביו גִּדְעוֹן) בשְׁכֶם לתת לו 70 כסף כדי לשכור חבורת פוחזים ולרצוח איתם את 70 אחיו בעָפְרָה והוא הופך שליט שכם והאזור.
ז- ט"ו יוֹתָם בן גִּדְעוֹן הצליח לברוח וממשיל משל: העצים מבקשים מלך, והזַּיִת התְּאֵנָה והגֶּפֶן מסרבים כי הם עסוקים בנתינת פרי. האָטָד רוצה בתפקיד ואף מאיים להתלקח ולשרוף את ארזי הלבנון אם לא יומלך.
ט"ז- כ"א יותם ממשיך - אם אנשי שְׁכֶם נהגו בצדק כלפי גִּדְעוֹן שהושיע אותם כשהם רצחו את בניו אז הם ישמחו באֲבִימֶלֶךְ, אך אם לא הרי הם מקוללים לשרוף אלו את אלו. יוֹתָם מסתתר בבְּאֵרָה.
כ"ב- מ"א אֲבִימֶלֶךְ שולט 3 שנים ואז אנשי שְׁכֶם מתחילים לבגוד בו ולארוב לאנשיו. גַּעַל בֶּן עֶבֶד מגיע לשְׁכֶם ומשכנע את בני העיר להסיר את עול אֲבִימֶלֶךְ. זְבֻל מגלה את הדבר לאֲבִימֶלֶךְ שאורב לגַּעַל ותוקף אותו בהצלחה בשער העיר (אחרי שגַּעַל מבלבל ומקניט אותו).
מ"ב- מ"ט למחרת כשבני שְׁכֶם יוצאים מהעיר, אֲבִימֶלֶךְ תוקף ומשמיד אותם וזורע מלח בשדותיהם. כשהוא שומע שיש מתבצרים במִגְדַּל שְׁכֶם הוא מביא עם אנשיו עצים מהר צַלְמוֹן ושורף את המגדל על אנשיו.
נ- נ"ו אֲבִימֶלֶךְ לוכד את תֵּבֵץ והפליטים מתבצרים בגג מגדל העוז בעיר. אֲבִימֶלֶךְ מבקש לשרוף גם את המגדל הזה אבל אישה אחת מהגג מפילה עליו שבר של אבן רחיים כבדה. בעודו גוסס הוא קורא לנערו להרגו כדי שלא ימות בידי אישה. התקיימה קללת יוֹתָם באנשי שְׁכֶם ובאֲבִימֶלֶךְ.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ד וַיִּשְׂכֹּר בָּהֶם אֲבִימֶלֶךְ אֲנָשִׁים רֵיקִים וּפֹחֲזִים וַיֵּלְכוּ אַחֲרָיו.
ח- ט הָלוֹךְ הָלְכוּ הָעֵצִים לִמְשֹׁחַ עֲלֵיהֶם מֶלֶךְ, וַיֹּאמְרוּ לַזַּיִת: "(מלוכה) מָלְכָה עָלֵינוּ". וַיֹּאמֶר לָהֶם הַזַּיִת: "הֶחֳדַלְתִּי אֶת דִּשְׁנִי אֲשֶׁר בִּי יְכַבְּדוּ אֱלֹהִים וַאֲנָשִׁים, וְהָלַכְתִּי לָנוּעַ עַל הָעֵצִים?"
ל"ו "אֵת צֵל הֶהָרִים אַתָּה רֹאֶה כָּאֲנָשִׁים"
נ"ג וַתַּשְׁלֵךְ אִשָּׁה אַחַת פֶּלַח רֶכֶב, עַל רֹאשׁ אֲבִימֶלֶךְ, וַתָּרִץ אֶת גֻּלְגָּלְתּוֹ.

אילן יוחסין