י י”א י”ב

סיכום

יִפְתָּח הַגִּלְעָדִי נבחר להילחם בבני עמון. הוא נודר נדר שאם ינצח הוא יקריב את הראשון שיצא מדלתו לקראתו. הוא מנצח ובתו היא היוצאת אליו בשמחה. אחרי שהיא מבכה את בתוליה בהרים חודשיים היא חוזרת כדי שיקיים את נידרו.

תקציר

פסוקים
א- ג יִפְתָּח הַגִּלְעָדִי מגורש ע"י אחיו כיוון שנולד מזונה ואוסף סביבו חבורת אנשים ריקים.
ד- י"א כשבְנֵי עַמּוֹן לוחמים בישראל קוראים לו זקני הגלעד להלחם בהם. אחרי שהוא מתלונן על יחסם הקודם אליו הוא מסכים בתנאי שיהיה להם לראש והם מסכימים פומבית.
י"ב- כ"ח יִפְתָּח מנהל משא ומתן עם בני עמון ומזכיר להם שעם ישראל כבש את ארץ האמורי בצדק ובעזרת אלוהים כפי שכְּמוֹשׁ אלוהי עמון עזר להם בכיבושיהם. כבר 300 שנה יושבים שם בני ישראל וגם מואב לא גירשו אותם משם. בני עמון לא משתכנעים.
כ"ט- ל"ג יִפְתָּח יוצא לכוון עמון ונודר נדר שאם ינצח אז הוא יקריב את הראשון שיצא מדלתו לקראתו. הוא יוצא לקרב ומביס את בני עמון.
ל"ד- מ כשיִפְתָּח חוזר לביתו במִּצְפָּה יוצאת לקראתו ביתו היחידה בתֻפִּים וּבִמְחֹלוֹת. יִפְתָּח נואש אבל מודיע שלא יוכל לחזור משבועתו. גם בתו מקבלת בהבנה את גורלה ורק מבקשת לבכות את בתוליה בהרים עם חברותיה במשך חודשיים. אח"כ יִפְתָּח מקיים את נדרו ומאז בנות ישראל בוכות עליה 4 ימים בשנה.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ל- ל"א "אִם נָתוֹן תִּתֵּן אֶת בְּנֵי עַמּוֹן בְּיָדִי. וְהָיָה הַיּוֹצֵא אֲשֶׁר יֵצֵא מִדַּלְתֵי בֵיתִי לִקְרָאתִי בְּשׁוּבִי בְשָׁלוֹם מִבְּנֵי עַמּוֹן, וְהָיָה לַיהוָה וְהַעֲלִיתִהוּ עוֹלָה".
ל"ד וַיָּבֹא יִפְתָּח הַמִּצְפָּה אֶל בֵּיתוֹ וְהִנֵּה בִתּוֹ יֹצֵאת לִקְרָאתוֹ בְתֻפִּים וּבִמְחֹלוֹת