י”ח י”ט כ

סיכום

איש לוי עוצר עם פילגשו בעיר גִּבְעָה ושם היא נאנסת ונרצחת. הוא שולח את חלקי גופתה לרחבי הארץ ומעורר זעם בעם.

תקציר

פסוקים
א- י איש לוי מאֶפְרַיִם לוקח פילגש מבֵּית לֶחֶם והיא עוזבת בחזרה לבית אביה. הלוי יוצא לשכנעה לחזור ואביה שמח לקראתו ומארחו 3 ימים. ברביעי בבוקר הוא משכנעו להשאר לאכול ובערב אף ללון. למחרת הדבר חוזר אך לפנות ערב הלוי עוזב.
י"א- ט"ו הערב יורד ונערו של הלוי מציע ללון בירושלים אך הלוי מעדיף לחפש יישוב ישראלי. השמש שוקעת כשהם בעיר גִּבְעָה והם יושבים ברחוב ואיש אינו אוסף אותם.
ט"ז- כ זקן מאֶפְרַיִם חוזר מהשדה ושואל את הלוי על מעשיו. הלוי מספר את סיפורו ומציין שיש להם מספיק מזון למספוא והזקן מזמינו אליו ומבטיח לדאוג לצרכיו.
כ"א- כ"ו בעוד כולם אוכלים, מקיפים את הבית אנשי המקום ודורשים את האורח כדי "לדעת" אותו. הזקן מציע להם את בתו הבתולה או את הפילגש אך הם מסרבים. הלוי מוציא אליהם את הפילגש והם אונסים ומתעללים בה כל הלילה ומשחררים אותה בבוקר והיא נופלת בפתח בית הזקן.
כ"ז- ל"א בבוקר הלוי מוצא את הפילגש שוכבת עם ידיה על סף הדלת ואינה מגיבה כשהוא קורא לה. הלוי לוקח את גופת האישה על חמור לביתו ומנתח אותה ל12 נתחים שהוא שולח בגבול ישראל ומעורר זעם בעם.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
כ"ה- כ"ו וַיֵּדְעוּ אוֹתָהּ וַיִּתְעַלְּלוּ בָהּ כָּל הַלַּיְלָה עַד הַבֹּקֶר וַיְשַׁלְּחוּהָ (בעלות) כַּעֲלוֹת הַשָּׁחַר. וַתָּבֹא הָאִשָּׁה לִפְנוֹת הַבֹּקֶר, וַתִּפֹּל פֶּתַח בֵּית הָאִישׁ
ל לֹא נִהְיְתָה וְלֹא נִרְאֲתָה כָּזֹאת לְמִיּוֹם עֲלוֹת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם עַד הַיּוֹם הַזֶּה.