י”ד ט”ו ט”ז

סיכום

שָׁאוּל משמיד את עֲמָלֵק מלבד את מלכם אֲגַג ואת מיטב המקנה, בניגוד לצו ה'. שְׁמוּאֵל מודיע לשָׁאוּל שלכן ה' מאס במלכותו והורג בעצמו את אֲגַג .

תקציר

פסוקים
א- ו שְׁמוּאֵל מודיע לשָׁאוּל שה' מצווה עליו להשמיד את עֲמָלֵק בשל מעשיו לבני ישראל בימי מסעם במדבר. שָׁאוּל אוסף 200,000 חיילים ו10,000 מיְהוּדָה ומזהיר את בני קֵּינִי להפרד מהעֲמָלֵקים כדי שלא ייפגעו יחד איתם (בשל החסד שעשו בני קֵּינִי עם ישראל).
ז- י"א שָׁאוּל מכה ומשמיד את העֲמָלֵקים ואת רכושם, כפי שצווה ע"י שְׁמוּאֵל, מלבד את אֲגַג מלכם ואת מיטב המקנה שלהם. ה' מודיע לשְׁמוּאֵל שהוא מתחרט על המלכת שָׁאוּל בשל אי קיום מצוותו ושְׁמוּאֵל זועק בשל כך כל הלילה.
י"ב- כ"ט שָׁאוּל מציב יד בכַּרְמֶל ויורד לגִּלְגָּל לשם בא גם שְׁמוּאֵל. כששָׁאוּל מודיע שקיים את מצוות ה', שְׁמוּאֵל שואל מה קול הצאן שהוא שומע אם כך. שָׁאוּל אומר שלקח את מיטב הצאן כדי לזבוח לה' ושְׁמוּאֵל עונה שלה' חשוב קודם כל שיקוימו מצוותיו ומסרב לבקשת שָׁאוּל לשוב עימו להשתחוות לה'. כששְׁמוּאֵל פונה ללכת שָׁאוּל אוחז בכנף מעילו שנקרע ושְׁמוּאֵל מודיע שכך גם תיקרע מלכותו.
ל- ל"ה שָׁאוּל מביע חרטה ושְׁמוּאֵל בכל זאת משתחווה איתו לה'. שְׁמוּאֵל מבקש שיביאו לפניו את אֲגַג והורג אותו בעצמו. כולם חוזרים לביתם ושְׁמוּאֵל לא יפגוש עוד את שָׁאוּל.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ג עַתָּה לֵךְ וְהִכִּיתָה אֶת עֲמָלֵק וְהַחֲרַמְתֶּם אֶת כָּל אֲשֶׁר לוֹ, וְלֹא תַחְמֹל עָלָיו
כ"ב הַחֵפֶץ לַיהוָה בְּעֹלוֹת וּזְבָחִים כִּשְׁמֹעַ בְּקוֹל יְהוָה? הִנֵּה שְׁמֹעַ מִזֶּבַח טוֹב, לְהַקְשִׁיב מֵחֵלֶב אֵילִים.
כ"ז וַיִּסֹּב שְׁמוּאֵל לָלֶכֶת, וַיַּחֲזֵק בִּכְנַף מְעִילוֹ וַיִּקָּרַע. וַיֹּאמֶר אֵלָיו שְׁמוּאֵל: "קָרַע יְהוָה אֶת מַמְלְכוּת יִשְׂרָאֵל מֵעָלֶיךָ הַיּוֹם.
ל"ב- ל"ג וַיֹּאמֶר אֲגָג: "אָכֵן סָר מַר הַמָּוֶת"... וַיְשַׁסֵּף שְׁמוּאֵל אֶת אֲגָג לִפְנֵי יְהוָה בַּגִּלְגָּל.