ט”ו ט”ז י”ז

סיכום

שְׁמוּאֵל בא לבֵית לָחֶם לבחור מלך מבני יִשַׁי. כולם לא נבחרים ולבסוף דָוִד הצעיר בא מהצאן ונמשח למלך. רוח רעה נופלת על שָׁאוּל מדי פעם והוא מזמן את דָוִד להשאר עימו ולנגן לו בכינור ולהרגיעו.

תקציר

פסוקים
א- ה ה' מורה לשְׁמוּאֵל להפסיק להתאבל על שָׁאוּל ושולח אותו עם קרן שמן מוכנה למשוח למלך את אחד מבני יִשַׁי מבֵית לָחֶם. כדי להסתיר את הארוע משָׁאוּל שְׁמוּאֵל בא לבֵית לָחֶם עם עגלת בקר כביכול לזבוח. זקני העיר מתרגשים לבואו והוא מבקש שיִשַׁי ובניו יצטרפו.
ו- י"ג שְׁמוּאֵל מאוד מתרשם מאֱלִיאָב בן יִשַׁי אך ה' אומר שהאדם מתרשם ממראה וה' רואה ללב. גם את הבן הבא, אֲבִינָדָב, ה' לא רוצה וכך גם לא אף אחד מכל 7 הבנים שעוברים לפני שְׁמוּאֵל. שְׁמוּאֵל שואל אם יש עוד בנים, יִשַׁי משיב שהצעיר רועה בצאן וכששְׁמוּאֵל מבקש לראותו דָוִד מגיע - אדמוני ויפה עיניים, ושְׁמוּאֵל מושח אותו ורוח ה' באה לדָוִד.
י"ד- כ"ג רוח ה' עוזבת את שָׁאוּל ועבדיו מציעים לו לקרוא לנגן כנור להרגיעו. אחד הנערים מכיר את דָוִד כנגן כנור מוכשר וכגבור חיל, נבון ונאה, ושָׁאוּל מזמן אותו. יִשַׁי שולח אותו עם לחם, יין, וגדי ושָׁאוּל אוהב אותו ומבקש מיִשַׁי להשאירו. כששָׁאוּל עם רוח רעה דָּוִד מנגן לו והוא נרגע.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ז כִּי לֹא אֲשֶׁר יִרְאֶה הָאָדָם, כִּי הָאָדָם יִרְאֶה לַעֵינַיִם וַיהוָה יִרְאֶה לַלֵּבָב.
י"א וַיִּשְׁלַח וַיְבִיאֵהוּ, וְהוּא אַדְמוֹנִי עִם יְפֵה עֵינַיִם וְטוֹב רֹאִי.
כ"ג וְהָיָה בִּהְיוֹת רוּחַ אֱלֹהִים אֶל שָׁאוּל, וְלָקַח דָּוִד אֶת הַכִּנּוֹר וְנִגֵּן בְּיָדוֹ, וְרָוַח לְשָׁאוּל וְטוֹב לוֹ, וְסָרָה מֵעָלָיו רוּחַ הָרָעָה.

אילן יוחסין