ח ט י

סיכום

שָׁאוּל מבִנְיָמִן נשלח ע"י אביו עם אחד מנעריו לחפש אתונות שאבדו ופוגש ברָמָה את שְׁמוּאֵל שנותן לו כבוד בבמת המזבח ובביתו, ומדבר איתו ארוכות על המלוכה הצפוייה לו ודברי ה' לגביה.

תקציר

פסוקים
א- י שָׁאוּל בן קִישׁ מבִנְיָמִן, נאה וגבוה, נשלח ע"י אביו עם אחד מנעריו לחפש אתונות שאבדו. הם מחפשים לשוא בהַר אֶפְרַיִם, אֶרֶץ שָׁלִשָׁה, אֶרֶץ שַׁעֲלִים בבנימין, ובאֶרֶץ צוּף (בה הָרָמָה עירו של שְׁמוּאֵל) ושָׁאוּל חושש שאביו יתחיל לדאוג להם. נערו מציע לשאול איש ה' (רֹאֶה) ברָמָה ומציע רֶבַע שֶׁקֶל לתת מנחה לרֹאֶה כיוון שכל ציודם האחר אזל.
י"א- י"ד במעלה העיר הם פוגשים נערות היוצאות לשאוב מים ומבררים היכן הרֹאֶה. הן מייעצות לחכות לו בכניסה לעיר כיוון שהיום הוא אמור לצאת לזבוח בבמה וכך באמת הם פוגשים בו.
ט"ו- כ"א ה' אומר לשְׁמוּאֵל ששָׁאוּל הוא האיש מבנימין שאליו התכוון כשהודיע לו מראש שישלח לו איש למושחו למלך. שָׁאוּל שואל את שְׁמוּאֵל היכן הרֹאֶה ושְׁמוּאֵל עונה שזה הוא ומזמין את שָׁאוּל לעלות עימו לבמה, לאכול עימו, להישאר עד הבוקר ולשכוח מהאתונות כיוון שיקבל את כל "חֶמְדַּת" ישראל. שָׁאוּל תוהה על דברים אלה כיוון שהוא ממשפחה קטנה של שבט קטן.
כ"ב- כ"ז שְׁמוּאֵל מזמין את שָׁאוּל ונערו ללשכתו לשבת בראש 30 הקרואים ומורה לטבח לתת לשָׁאוּל את המנה המובחרת (שּׁוֹק וְהֶעָלֶיהָ) שביקש ממנו להכין מראש. אח"כ הם עולים לגג ומדברים ביניהם. בבוקר הוא קורא לו שוב לגג ואח"כ כשהם יוצאים מהעיר הוא מבקש ממנו להרחיק את הנער ומשמיע לו את דברי ה'.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ג וַתֹּאבַדְנָה הָאֲתֹנוֹת לְקִישׁ אֲבִי שָׁאוּל, וַיֹּאמֶר קִישׁ אֶל שָׁאוּל בְּנוֹ: "קַח נָא אִתְּךָ אֶת אַחַד מֵהַנְּעָרִים, וְקוּם לֵךְ בַּקֵּשׁ אֶת הָאֲתֹנֹת"
כ"ה וַיֵּרְדוּ מֵהַבָּמָה הָעִיר, וַיְדַבֵּר עִם שָׁאוּל עַל הַגָּג.

אילן יוחסין