י”ב י”ג י”ד

סיכום

יְהוֹנָתָן בן שָׁאוּל מתנקש בנציב הפלישתי בגֶבַע. שָׁאוּל מכנס את חייליו בגִּלְגָּל אך זובח ללא שְׁמוּאֵל שזועם ומודיע לשָׁאוּל שהמלוכה לא תשאר בביתו. הפלישתים מתכנסים במִכְמָשׂ ויוצאים משם למסעות הרס.

תקציר

פסוקים
א- ז אחרי 2 שנות מלוכה יוצא שָׁאוּל עם 2000 חיילים נבחרים למִכְמָשׂ ובנו יְהוֹנָתָן עם 1000 בגִבְעַה. יוֹנָתָן הורג את נציב הפלישתים בגֶבַע ושָׁאוּל קורא לעם להתגייס ולבוא לגִּלְגָּל. הפלישתים שולחים 30,000 חיילים, פרשים, ורכב למִכְמָשׂ. חלק מהעם פוחד ומתחבא בשטח וחלק מגיע לגִּלְגָּל.
ח- י"ד שָׁאוּל ממתין 7 ימים לשְׁמוּאֵל כפי שזה ציווה אך זה לא מגיע. העם מתחיל לעזוב ושָׁאוּל מקריב בעצמו את הקורבנות. שְׁמוּאֵל מגיע וזועם ששָׁאוּל לא המתין לו, לא מקבל את תירוציו, ומודיע לו שה' לא ישאיר את המלוכה בבית שָׁאוּל כפי שתכנן אלא יעבירה לאחר.
ט"ו- י"ח שְׁמוּאֵל עוזב, שָׁאוּל נשאר עם 600 איש ומגיע עם יונתן בנו לגֶבַע בעוד הפלישתים במִכְמָשׂ ויוצאים במסע הרס ל3 כוונים - צפונה לעָפְרָה, מערבה לבֵּית חֹרוֹן, ובגֵּי הַצְּבֹעִים לכוון המדבר.
י"ט- כ"ג תחת שלטון הפלישתים נאסר על בני ישראל לעסוק בחרישת מתכות כדי שלא יעשו לעצמם נשק, והם נאלצים ללכת לחרשים פלישתים גם כדי להכין את כליהם החקלאיים. לכן אין כלי נשק לבני ישראל, מלבד לשָׁאוּל וליְהוֹנָתָן.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ו וַיִּתְחַבְּאוּ הָעָם בַּמְּעָרוֹת וּבַחֲוָחִים וּבַסְּלָעִים וּבַצְּרִחִים וּבַבֹּרוֹת.
י"ג- י"ד נִסְכָּלְתָּ, לֹא שָׁמַרְתָּ אֶת מִצְוַת יְהוָה אֱלֹהֶיךָ אֲשֶׁר צִוָּךְ, כִּי עַתָּה הֵכִין יְהוָה אֶת מַמְלַכְתְּךָ אֶל יִשְׂרָאֵל עַד עוֹלָם. וְעַתָּה מַמְלַכְתְּךָ לֹא תָקוּם
כ וַיֵּרְדוּ כָל יִשְׂרָאֵל הַפְּלִשְׁתִּים, לִלְטוֹשׁ אִישׁ אֶת מַחֲרַשְׁתּוֹ וְאֶת אֵתוֹ וְאֶת קַרְדֻּמּוֹ וְאֵת מַחֲרֵשָׁתוֹ.