י”ז י”ח י”ט

סיכום

יְהוֹנָתָן בן שָׁאוּל נקשר בנפשו לדָוִד. שָׁאוּל מקנא בדָּוִד על כל הצלחותיו ומטיל בו את חניתו בעת שהוא מנגן לפניו ומנסה לסכנו במלחמות ע"י נשואיו לבתו - תחילה הגדולה מירב ואח"כ מִיכַל שאוהבת אותו ושעבורה דָּוִד מביא לשָׁאוּל 200 ערלות פלישתים.

תקציר

פסוקים
א- י"א יְהוֹנָתָן בן שָׁאוּל נקשר בנפשו לדָוִד, הם כורתים ברית והוא נותן לו את מדי וכלי המלחמה שלו. דָוִד מתחבב על עבדי שָׁאוּל ועל העם וכשהוא חוזר מהכות את הפלישתים הנשים יוצאות בריקודים ושרות על שָׁאוּל שהכה את הפלישתים באלפים ודָוִד בעשרות אלפים. הדבר חורה לשָׁאוּל שמאז עוין את דָּוִד ואף זורק עליו את חניתו בעודו מנגן לפניו, אך דָוִד ניצל ושָׁאוּל מבין שה' איתו.
י"ב- י"ט שָׁאוּל שם את דָוִד מפקד על אלף ודָּוִד מצליח ואהוב על כולם. שָׁאוּל רוצה לסבך את דָוִד במלחמות עם הפלישתים ומציע לו את בתו הגדולה מירב כדי שיצא כחתנו למלחמה, אך דָּוִד מסרב בטוענה שהוא ומשפחתו לא חשובים מספיק להתחתן במשפחת המלך. מירב ניתנת לעַדְרִיאֵל ממְּחֹלָה.
כ- ל שָׁאוּל מציע לדָוִד את בתו הקטנה מִיכַל, שאוהבת אותו, והוא שולח את עבדיו לשכנעו שהמלך ועבדיו חפצים בו. דָּוִד שוב מסרב בטוענה שהוא עני מדי. שָׁאוּל מציע לו לוותר על המֹהַר הכספי עבור מִיכַל ולהחליפו ב100 ערלות פלישתים (כדי לסכן את דָוִד). דָוִד מסכים וחוזר עם 200 ערלות פלישתים ונישא למִיכַל. שָׁאוּל פוחד מדָוִד שממשיך להצליח בכל.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
א וְנֶפֶשׁ יְהוֹנָתָן נִקְשְׁרָה בְּנֶפֶשׁ דָּוִד, (ויאהבו) וַיֶּאֱהָבֵהוּ יְהוֹנָתָן כְּנַפְשׁוֹ.
ז וַתַּעֲנֶינָה הַנָּשִׁים הַמְשַׂחֲקוֹת וַתֹּאמַרְןָ: "הִכָּה שָׁאוּל בַּאֲלָפָו וְדָוִד בְּרִבְבֹתָיו". ח וַיִּחַר לְשָׁאוּל מְאֹד.
י- י"א וְדָוִד מְנַגֵּן בְּיָדוֹ כְּיוֹם בְּיוֹם, וְהַחֲנִית בְּיַד שָׁאוּל. יא וַיָּטֶל שָׁאוּל אֶת הַחֲנִית, וַיֹּאמֶר: "אַכֶּה בְדָוִד וּבַקִּיר", וַיִּסֹּב דָּוִד מִפָּנָיו פַּעֲמָיִם.
כ"ז וַיָּקָם דָּוִד וַיֵּלֶךְ, הוּא וַאֲנָשָׁיו, וַיַּךְ בַּפְּלִשְׁתִּים מָאתַיִם אִישׁ, וַיָּבֵא דָוִד אֶת עָרְלֹתֵיהֶם וַיְמַלְאוּם לַמֶּלֶךְ לְהִתְחַתֵּן בַּמֶּלֶךְ. וַיִּתֶּן לוֹ שָׁאוּל אֶת מִיכַל בִּתּוֹ לְאִשָּׁה.

אילן יוחסין