כ”א כ”ב כ”ג

סיכום

דָוִד שולח את הוריו למוֹאָב וחוזר ליהודה. שָׁאוּל מגלה על עזרת אֲחִימֶלֶךְ לדָּוִד ומצווה על הריגת כל ביתו, כל כהני נֹב ותושביה מלבד אֶבְיָתָר בן אֲחִימֶלֶךְ שבורח לדָּוִד.

תקציר

פסוקים
א- ה דָוִד מתחבא במערת עֲדֻלָּם שם מצטרפת אליו משפחתו וחבר של 400 נואשים הנשמעים לפיקודו. הוא מפקיד את הוריו אצל מלך מוֹאָב ונשאר בעצמו במְּצוּדָה עד שגָּד הנביא מצווה עליו לחזור ליהודה והוא יושב ביער חָרֶת.
ו- ט"ו שָׁאוּל יושב בגִּבְעָה תחת אשל ומתלונן על בני בנימין על שהם מתפתים ללכת אחרי דָוִד ולא מספרים לו על בריתות בנו עם דָוִד. דֹּאֵג הָאֲדֹמִי מספר שראה את דָוִד בנֹב , שם אֲחִימֶלֶךְ נתן לו צידה לדרך, את חרב גלית, וגם שאל לו בה'. שָׁאוּל מזמן את אֲחִימֶלֶךְ שמתגונן בכך שהתייחס לדָוִד בכבוד הראוי לנאמן וחתן המלך כי לא ידע על עוינות שָׁאוּל ודָוִד.
ט"ז- כ"ג שָׁאוּל מצווה על מות אֲחִימֶלֶךְ וכל ביתו ומצווה על עבדיו להרוג גם את כל כהני נֹב כיוון שלא סיפרו לשָׁאוּל על בוא דָוִד. העבדים מסרבים לבצע את ההריגה ושָׁאוּל מטיל את המשימה על דֹּאֵג שהורג 85 כהנים, ואת כל יושבי נֹב ואף את החיות שבה, מלבד את אֶבְיָתָר בן אֲחִימֶלֶךְ שבורח לדָוִד שמקבלו בברכה.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ב וַיִּתְקַבְּצוּ אֵלָיו כָּל אִישׁ מָצוֹק, וְכָל אִישׁ אֲשֶׁר לוֹ נֹשֶׁא, וְכָל אִישׁ מַר נֶפֶשׁ, וַיְהִי עֲלֵיהֶם לְשָׂר
י"ז וַיֹּאמֶר הַמֶּלֶךְ לָרָצִים הַנִּצָּבִים עָלָיו: "סֹבּוּ וְהָמִיתוּ כֹּהֲנֵי יְהוָה כִּי גַם יָדָם עִם דָּוִד, וְכִי יָדְעוּ כִּי בֹרֵחַ הוּא וְלֹא גָלוּ אֶת אָזְנִי", וְלֹא אָבוּ עַבְדֵי הַמֶּלֶךְ לִשְׁלֹחַ אֶת יָדָם לִפְגֹעַ בְּכֹהֲנֵי יְהוָה.

אילן יוחסין