כ”ג כ”ד כ”ה

סיכום

שָׁאוּל רודף את דָוִד עד עֵין גֶּדִי ועוצר לעשות את צרכיו במערה שבירכתיה יושבים דָוִד ואנשיו. דָוִד כורת את כנף מעילו של שָׁאוּל בלי שזה מרגיש וכששָׁאוּל יוצא, דָוִד מראה לו את כנף המעיל. שָׁאוּל בוכה ומשביע את דָוִד שכשימלוך לא יכרית את זרעו.

תקציר

פסוקים
א- ו שָׁאוּל רודף עם 3000 איש אחרי דָוִד בצוקי היעלים בעֵין גֶּדִי ועוצר לעשות את צרכיו במערה שבירכתיה יושבים דָוִד ואנשיו. אנשי דָוִד מציעים לתפוס את שָׁאוּל, אך הוא רק כורת את כנף המעיל של שָׁאוּל וגם על זה מתחרט אח"כ כיוון שאין לפגוע במשיח ה'.
ז- ט"ו שָׁאוּל יוצא מהמערה ואז דָוִד קורא אחריו, משתחווה ומציג לו את כנף המעיל כהוכחה שאינו מבקש להרע לו, בהיותו משיח ה'. רק על ה' להענישו אם ירצה, ולשפוט ביניהם. הוא תוהה למה שָׁאוּל רודף אותו והוא הרי חשוב ככלב או פרעוש.
ט"ז- כ"ב שָׁאוּל מזהה את קול דָוִד, בוכה ומכיר בכך שדָוִד גומל לו טובה תחת רעה. הוא יודע שסופו של דָוִד למלוך ורק מבקש שישבע לו שלא יכרית את זרעו כשזה יקרה. דוד נשבע וחוזר למצודה.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ג- ד וַיָּבֹא שָׁאוּל לְהָסֵךְ אֶת רַגְלָיו, וְדָוִד וַאֲנָשָׁיו בְּיַרְכְּתֵי הַמְּעָרָה יֹשְׁבִים...וַיָּקָם דָּוִד וַיִּכְרֹת אֶת כְּנַף הַמְּעִיל אֲשֶׁר לְשָׁאוּל, בַּלָּט.
י"ג אַחֲרֵי מִי יָצָא מֶלֶךְ יִשְׂרָאֵל? אַחֲרֵי מִי אַתָּה רֹדֵף? אַחֲרֵי כֶּלֶב מֵת, אַחֲרֵי פַּרְעֹשׁ אֶחָד