כ”ה כ”ו כ”ז

סיכום

דָוִד מתגנב למחנה שָׁאוּל כשכולם ישנים ולוקח חנית וצפחת מיים של שָׁאוּל. אח"כ מראש הר סמוך הוא קורא לו ומציג את החנית כהוכחה שיכל להורגו שוב אך לא רצה. שָׁאוּל מבטיח שיפסיק להרע לדָוִד .

תקציר

פסוקים
א- ו אנשי זִיף מספרים לשָׁאוּל שדָוִד מסתתר בגִבְעַת הַחֲכִילָה ושָׁאוּל בא לשם עם 3000 איש. דָוִד מגלה זאת ובא למחנה בלילה כששָׁאוּל ישן במרכז וסביבו כל העם. דָוִד שואל את אֲחִימֶלֶךְ הַחִתִּי ואת אֲבִישַׁי בֶּן צְרוּיָה מי ירצה להתגנב איתו למחנה, ואֲבִישַׁי מצטרף.
ז- י"ב דָוִד ואֲבִישַׁי מתגנבים למחנה ומגיעים לשָׁאוּל הישן וסביבו אַבְנֵר ושאר העם וחניתו תקועה באדמה לידו. אֲבִישַׁי מציע להורגו אך דָוִד מסרב כיוון שמדובר במשיח ה' ואם ירצה ה' הרי יוכל להורגו או לעשות שיפול במלחמה. הם לוקחים את החנית וצפחת מיים של שָׁאוּל ויוצאים כשעל כל המחנה נופלת תרדמת ה'.
י"ג- כ דָוִד עובר לראש הר מרחוק וקורא לעם ולאַבְנֵר ונוזף בהם שלא שמרו מספיק טוב על מלכם ומציג את החנית והצפחת. שָׁאוּל מזהה את קולו ודָוִד מתלונן ששָׁאוּל ממשיך לרודפו ללא סיבה. אם בשל כעס ה', הרי אפשר לרצותו במנחה, ואם בשל הסתת בני אדם, הרי הם מקוללים כי הם מאלצים את דָוִד לשכון אצל עובדי אלילים.
כ"א- כ"ה שָׁאוּל מודה שחטא ומבטיח לא להרע עוד לדָוִד. דָוִד מבקש ששָׁאוּל ישלח לו נער שיחזיר לו את החנית. שָׁאוּל מברך אותו וכולם חוזרים לביתם.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
י"ב וַיִּקַּח דָּוִד אֶת הַחֲנִית וְאֶת צַפַּחַת הַמַּיִם מֵרַאֲשֹׁתֵי שָׁאוּל וַיֵּלְכוּ לָהֶם, וְאֵין רֹאֶה וְאֵין יוֹדֵעַ וְאֵין מֵקִיץ כִּי כֻלָּם יְשֵׁנִים, כִּי תַּרְדֵּמַת יְהוָה נָפְלָה עֲלֵיהֶם.
כ כִּי יָצָא מֶלֶךְ יִשְׂרָאֵל לְבַקֵּשׁ אֶת פַּרְעֹשׁ אֶחָד כַּאֲשֶׁר יִרְדֹּף הַקֹּרֵא בֶּהָרִים