כ”ז כ”ח כ”ט

סיכום

שָׁאוּל פוחד מהפלישתים והולך לבעלת אוב בעֵין דּוֹר להעלות את שְׁמוּאֵל שמודיע לו שלמחרת הוא ובניו ימותו וצבא ישראל יינגף.

תקציר

פסוקים
א- ד הקדמה: אָכִישׁ שם את דָוִד ואנשיו כשומרי ראשו בצאת הפלישתים לקרב מול ישראל. כזכור שְׁמוּאֵל מת ונקבר ברָמָה ושָׁאוּל הסיר את כל מעלי האוב והידעונים מהארץ, כמצווה בתורה. צבא הפלישתים חונה בשׁוּנֵם, וצבא שָׁאוּל בגלבוע.
ה- י שָׁאוּל נתקף פחד למראה צבא הפלישתים, לא מצליח לקבל עצה מה' ומבקש שימצאו לו בעלת אוב. אחת נמצאת בעֵין דּוֹר ושָׁאוּל בא אליה מחופש בלילה עם עוד שני אנשים ומבקש ממנה להעלות באוב מישהו. היא מתלוננת ששָׁאוּל גזר מוות על העלאה באוב אך הוא נשבע שלא תפגע.
י"א- ט"ו כשהיא רואה את שְׁמוּאֵל עולה כבקשתו היא מבינה שהמחופש הוא שָׁאוּל וזועקת על תרמיתו אך הוא מרגיע ודורש לשמוע מה היא רואה. היא מתארת זקן עטוי מעיל ושָׁאוּל משתחווה. שְׁמוּאֵל מתלונן שהטרידו אותו ושָׁאוּל עונה שהפלישתים עולים עליו ואינו מצליח לקבל עצה בכל דרך אחרת.
ט"ז- י"ט שְׁמוּאֵל מסביר שה' עזב את שָׁאוּל, וממלכתו תעבור לדָוִד כיוון שלא קיים את כעס ה' על עֲמָלֵק. שָׁאוּל ובניו יצטרפו למחרת לשְׁמוּאֵל וגם מחנה יִשְׂרָאֵל יפול ביד פלישתים.
כ- כ"ה שָׁאוּל נופל למשמע הדברים ובשל חולשתו עקב הצום שהיה בו. האישה מנסה לשכנעו לקחת לחם והוא מסרב אך קם כשגם עבדיו מצטרפים לשכנועי האישה והוא יושב על המיטה והם אוכלים עגל ומצות מידי האישה ואח"כ עוזבים.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ח וַיִּתְחַפֵּשׂ שָׁאוּל וַיִּלְבַּשׁ בְּגָדִים אֲחֵרִים, וַיֵּלֶךְ הוּא וּשְׁנֵי אֲנָשִׁים עִמּוֹ וַיָּבֹאוּ אֶל הָאִשָּׁה לָיְלָה, וַיֹּאמֶר: "(קסומי) קָסֳמִי נָא לִי בָּאוֹב וְהַעֲלִי לִי אֵת אֲשֶׁר אֹמַר אֵלָיִךְ"
י"ג- י"ד וַתֹּאמֶר הָאִשָּׁה אֶל שָׁאוּל: "אֱלֹהִים רָאִיתִי עֹלִים מִן הָאָרֶץ". וַיֹּאמֶר לָהּ: "מַה תָּאֳרוֹ?" וַתֹּאמֶר: "אִישׁ זָקֵן עֹלֶה וְהוּא עֹטֶה מְעִיל", וַיֵּדַע שָׁאוּל כִּי שְׁמוּאֵל הוּא וַיִּקֹּד אַפַּיִם אַרְצָה וַיִּשְׁתָּחוּ.
כ וַיְמַהֵר שָׁאוּל וַיִּפֹּל מְלֹא קוֹמָתוֹ אַרְצָה וַיִּרָא מְאֹד מִדִּבְרֵי שְׁמוּאֵל, גַּם כֹּחַ לֹא הָיָה בוֹ, כִּי לֹא אָכַל לֶחֶם כָּל הַיּוֹם וְכָל הַלָּיְלָה.