א ב ג

סיכום

דָוִד נמשח שוב למלך בחֶבְרון. צבאות אַבְנֵר מפקד אִישׁ-בֹּשֶׁת ויוֹאָב מפקד דָוִד נפגשים בשני צידי הבריכה בגִּבְעוֹן, הנערים "משחקים" לפניהם, ומתפתח קרב בו צבא אַבְנֵר סופג הרבה אבדות אך אַבְנֵר הורג את עֲשָׂהאֵל אחי יוֹאָב.

תקציר

פסוקים
א- ז דָוִד עולה לחֶבְרון עם אֲחִינֹעַם ואֲבִיגַיִל נשותיו ובני יְהוּדָה מושחים אותו שם למלך עליהם. הוא שומע על מעשה הגבורה של אנשי יָבֵשׁ גִּלְעָד למען קבורת שָׁאוּל, משבח אותם על כך וקורא להם להצטרף אליו.
ח- י"א אַבְנֵר מעביר את אִישׁ-בֹּשֶׁת בן שָׁאוּל (בן 42) למַחֲנָיִם ומכתיר אותו למלך על כמעט כל ישראל והוא מולך כשנתיים בעוד דָוִד מולך 7.5 שנים על יְהוּדָה.
י"ב- כ"ג חילות אַבְנֵר מפקד אִישׁ-בֹּשֶׁת ויוֹאָב מפקד דָוִד נפגשים בשני צידי הבריכה בגִּבְעוֹן ואַבְנֵר קורא ליוֹאָב לתת לנערים, 12 מכל צד, "לשחק". המשחק הופך לקרב בו מתים כל המשתתפים והמלחמה גולשת לשאר הצבאות וצבא אַבְנֵר מנוצח ונס. עֲשָׂהאֵל אחי יוֹאָב רודף אחר אַבְנֵר וזה מנסה לשכנעו להסתפק בשלל של אחד הנופלים, אך עֲשָׂהאֵל ממשיך ואַבְנֵר הורג אותו (עם אחורי החנית החודרת בצלע החמישית).
כ"ד- ל"ב יוֹאָב ואחיו הנותר אֲבִישַׁי ממשיכים במרדף אחרי אַבְנֵר, אליו מצטרפים בני בִנְיָמִן, ואַבְנֵר קורא ליוֹאָב מאחת הגבעות להפסיק את מלחמת האחים. יוֹאָב מסכים וצבא אַבְנֵר נסוג למַחֲנָיִם עם 360 נופלים. לצבא דָוִד החוזר לחֶבְרוֹן 19 הרוגים וגם עֲשָׂהאֵל הנקבר בבית אביו בבֵּית לָחֶם.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
י"ד וַיֹּאמֶר אַבְנֵר אֶל יוֹאָב: "יָקוּמוּ נָא הַנְּעָרִים וִישַׂחֲקוּ לְפָנֵינוּ"
כ"ו וַיִּקְרָא אַבְנֵר אֶל יוֹאָב וַיֹּאמֶר: "הֲלָנֶצַח תֹּאכַל חֶרֶב?.."