ב ג ד

סיכום

אַבְנֵר מסתכסך עם אִישׁ-בֹּשֶׁת ומעביר את העם לצד דָוִד, משיב לו את מִיכַל, אך נרצח בידי יוֹאָב כנקמה על הריגת עֲשָׂהאֵל אחיו. דָוִד כועס על כך ומקונן על אַבְנֵר ונעשה אהוד ע"י העם.

תקציר

פסוקים
א- ט"ז במלחמת האחים שממשיכה - מתחזק בית דָוִד ולו נולדים 6 בנים: אַמְנוֹן, כִלְאָב, אַבְשָׁלוֹם, אֲדֹנִיָּה, שְׁפַטְיָה, ויִתְרְעָם. בינתיים אִישׁ-בֹּשֶׁת מאשים את אַבְנֵר על שבא אל רִצְפָּה, פילגש אביו שאול, ואַבְנֵר כועס ומודיע שיעביר את הממלכה לבית דָוִד. הוא שולח שליחים לדָוִד וזה דורש קודם מאַבְנֵר ומאִישׁ בֹּשֶׁת לקבל את מִיכַל בחזרה. היא נלקחת מבעלה השני פַּלְטִיאֵל שהולך ובוכה אחריה עד שאַבְנֵר מבקש ממנו לחזור לביתו.
י"ז- כ"ז אַבְנֵר משכנע את בני ישראל ובמיוחד את בני בִנְיָמִין (שבט שָׁאוּל) לעבור לדָוִד. הוא בא בעצמו עם 20 מאנשיו לחֶבְרוֹן לדָוִד שעורך להם משתה ומשלח את אַבְנֵר בשלום להמשיך את מלאכת שכנוע העם. יוֹאָב חוזר מהקרב עם שלל רב ושומע שאַבְנֵר היה ושוחרר בשלום הוא כועס על דָוִד ומאשים את אַבְנֵר שבא בעצם לרגל בחֶבְרוֹן. הוא מפתה את אַבְנֵר בחזרה והורג אותו בתוך השער (כנקמה על הריגת עֲשָׂהאֵל אחיו ובאותה דרך - בצלע החמישית).
כ"ח- ל"ט דָוִד שומע בכעס על רצח אַבְנֵר ומקלל את יוֹאָב שביתו יהי מלא בחולים, חללים ועניים. הוא קורא ליוֹאָב ולעם להצטרף אליו ולקרוע את בגדיהם ולשים שקים והולך בעצמו אחרי הגופה עד קבורתה בחֶבְרוֹן. דָוִד מקונן על אַבְנֵר שנפל בתחבולות בידי רשעים. הוא מסרב להצעת העם להצטרף לארוחת הבראה ומודיע שיצום עד הערב. העם אוהד את דָוִד ומתרשם שבאמת לא היתה לו יד ברצח אַבְנֵר.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ט"ו- ט"ז וַיִּשְׁלַח אִישׁ בֹּשֶׁת וַיִּקָּחֶהָ מֵעִם אִישׁ, מֵעִם פַּלְטִיאֵל בֶּן לָיִשׁ. וַיֵּלֶךְ אִתָּהּ אִישָׁהּ הָלוֹךְ וּבָכֹה אַחֲרֶיהָ עַד בַּחֻרִים, וַיֹּאמֶר אֵלָיו אַבְנֵר: "לֵךְ שׁוּב", וַיָּשֹׁב.
ל"ג "הַכְּמוֹת נָבָל יָמוּת אַבְנֵר? יָדֶךָ לֹא אֲסֻרוֹת, וְרַגְלֶיךָ לֹא לִנְחֻשְׁתַּיִם הֻגָּשׁוּ. כִּנְפוֹל לִפְנֵי בְנֵי עַוְלָה נָפָלְתָּ"

אילן יוחסין