ד ה ו

סיכום

דָוִד כובש את ירוּשָׁלַ‍ִם מהיבוסים ומקים בה את עיר דָוִד במצודה ובונה בה את ביתו מארזים שקיבל מחִירָם מלך צור. נולדים לו שם עוד 11 בנים. הפלישתים מנסים לתקוף בעמק רפאים אך דָוִד מביס אותם.

תקציר

פסוקים
א- ה מנהיגי כל שבטי ישראל באים לחֶבְרוֹן להכיר בדָוִד כמלך. הוא בן 30 וימלוך 40 שנה - בחֶבְרוֹן 7.5 שנים על יהוּדָה ואח"כ עוד 33 שנים בירוּשָׁלַ‍ִם על כל ישראל.
ו דָוִד עולה עם צבאו על ירוּשָׁלַ‍ִם היבוסית. היבוסים לועגים לו כאילו צבאו לא יכול לבוא כיוון שיש בו עיוורים ופיסחים. דָוִד כובש את מצודת ציון דרך "הצינור" (פיר וורן?). מאז דָוִד אסר על עיוורים ופיסחים, שנואי נפשו, לבוא לבית (ה'?).
ט- ט"ז דָוִד יושב במצודה, לה הוא קורא עיר דָוִד, מקים סביבה מילוא (מין תוספת לחומה), ובונה את ביתו בעזרת עצי ארזים וחרשי עץ ואבן שהוא מקבל מחִירָם מלך צור. נולדים לדָוִד שם עוד 11 ילדים מפילגשיו ונשותיו.
י"ז- כ"ה הפלישתים מודאגים מעליית דָוִד ופורשים את צבאם בעמק רפאים ליד ירושלים. דָוִד בא למצודה ואחרי שהוא מקבל אישור מה' הוא מכה את הפלישתים ב"בעל פרצים" ולוקח שלל את פסליהם שהותירו מאחור. הם עולים שוב לעמק רפאים ושוב דָוד, על פי דבר ה', תוקף אותם בהצלחה - הפעם מאחור דרך אזור מיוער (בְּכָאִים) כאשר קולות העצים מכסים על תנועת צבאו. דָוִד מכה את הפלישתים מגֶּבַע ועד גָזֶר.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ח וַיֹּאמֶר דָּוִד בַּיּוֹם הַהוּא: "כָּל מַכֵּה יְבֻסִי וְיִגַּע בַּצִּנּוֹר"
י"א וַיִּשְׁלַח חִירָם מֶלֶךְ צֹר מַלְאָכִים אֶל דָּוִד, וַעֲצֵי אֲרָזִים וְחָרָשֵׁי עֵץ וְחָרָשֵׁי אֶבֶן קִיר, וַיִּבְנוּ בַיִת לְדָוִד.
כ"ד וִיהִי (בשמעך) כְּשָׁמְעֲךָ אֶת קוֹל צְעָדָה בְּרָאשֵׁי הַבְּכָאִים אָז תֶּחֱרָץ, כִּי אָז יָצָא יְהוָה לְפָנֶיךָ לְהַכּוֹת בְּמַחֲנֵה פְלִשְׁתִּים"

אילן יוחסין