י י”א י”ב

סיכום

דָוִד רואה את בַּת שֶׁבַע רוחצת על גגה וגורם למות בעלה אוּרִיָּה בקרבות נגד בני עַמּוֹן. הוא מביא אותה לארמון והיא יולדת לו בן.

תקציר

פסוקים
א- י"ג צבא דָוִד צר על רַבָּה. דָוִד רואה בַּת שֶׁבַע אשת אוּרִיָּה הַחִתִּי רוחצת על גגה, מזמן אותה אליו, שוכב עימה, והיא נכנסת להריון. דָוִד מבקש מיוֹאָב לשלוח לו את אוּרִיָּה מהשטח והוא חוקר אותו לשלום הצבא. הוא שולח אותו עם מתנות אל ביתו לרחוץ את רגליו אך אוּרִיָּה מתעקש לישון בפתח הארמון מתוך הזדהות עם שאר הצבא. למחרת דָוִד משכר אותו במשתה אך עדיין אוּרִיָּה לא הולך לביתו.
י"ד- כ"א דָוִד שולח את אוּרִיָּה בחזרה לצבא עם מכתב חתום ליוֹאָב בו הוא מבקש שיוֹאָב יחשוף את אוּרִיָּה לסכנה לבדו ובכך יגרום למותו. יוֹאָב שם את אוּרִיָּה מול מקום בו האויבים גיבורים והאויב יוצא מהעיר ומפיל רבים מצבא דָוִד כולל את אוּרִיָּה. יוֹאָב שולח שליח לדָוִד ומבקש שאם דָוִד יכעס על חשיפת הצבא לקשתים בחומות (כמו אֲבִימֶלֶךְ בתֵבֵץ) על השליח להזכיר את מות אוּרִיָּה.
כ"ב- כ"ז שליח יוֹאָב מדווח לדָוִד שצבא ישראל תקף עד החומות ומשם פגעו בהם היורים וגם אוּרִיָּה מת. דָוִד שולח בחזרה מילות עידוד ליוֹאָב ולצבאו להמשיך עד לכיבוש העיר. בַּת שֶׁבַע באבל על מות בעלה וכעבור האבל דָוִד אוסף אותה לארמונו שם היא יולדת לו בן. ה' כועס על מעשי דָוִד.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ב וַיְהִי לְעֵת הָעֶרֶב וַיָּקָם דָּוִד מֵעַל מִשְׁכָּבוֹ וַיִּתְהַלֵּךְ עַל גַּג בֵּית הַמֶּלֶךְ, וַיַּרְא אִשָּׁה רֹחֶצֶת מֵעַל הַגָּג וְהָאִשָּׁה טוֹבַת מַרְאֶה מְאֹד.
י"ד- ט"ו וַיְהִי בַבֹּקֶר וַיִּכְתֹּב דָּוִד סֵפֶר אֶל יוֹאָב, וַיִּשְׁלַח בְּיַד אוּרִיָּה. טו וַיִּכְתֹּב בַּסֵּפֶר לֵאמֹר, הָבוּ אֶת אוּרִיָּה אֶל מוּל פְּנֵי הַמִּלְחָמָה הַחֲזָקָה וְשַׁבְתֶּם מֵאַחֲרָיו וְנִכָּה וָמֵת.
כ"ו וַתִּשְׁמַע אֵשֶׁת אוּרִיָּה כִּי מֵת אוּרִיָּה אִישָׁהּ, וַתִּסְפֹּד עַל בַּעְלָהּ. כז וַיַּעֲבֹר הָאֵבֶל וַיִּשְׁלַח דָּוִד וַיַּאַסְפָהּ אֶל בֵּיתוֹ וַתְּהִי לוֹ לְאִשָּׁה וַתֵּלֶד לוֹ בֵּן