י”א י”ב י”ג

סיכום

נָתָן מספר לדָוִד את סיפור כבשת הרש כדי לנזוף בו על מעשה בַּת שֶׁבַע ואוּרִיָּה, ומודיע לו על העונש הצפוי לו ולביתו. תינוקו של דָוִד מבַּת שֶׁבַע מת למרות תפילותיו. רַבָּה נכבשת מבני עמון.

תקציר

פסוקים
א- ט נָתָן מספר לדָוִד על עני בעל כבשה אחת אותה הוא אוהב, והיא נגזלת ע"י עשיר אחד שאינו רוצה להשתמש בכבשותיו שלו לקבלת אורח שמזדמן לו. דָוִד כועס ואומר שאותו עשיר הוא בן מוות וישלם על הכבשה מחיר מרובע. נָתָן עונה לו ש"אתה האיש!" ונוזף בו שלמרות כל הטובות שעשה לו ה' הוא הרג את אוּרִיָּה וגזל את אישתו.
י- כ"ה העונש על דָוִד הוא שהחרב לא תסור מביתו ואחרים ישכבו עם נשותיו לעיני העולם. דָוִד מודה בחטאו ונָתָן אומר שהוא יחיה אך בנו ימות. כשתינוקו של דָוִד מבַּת שֶׁבַע חולה דָוִד מסרב לקום מהרצפה ולאכול. התינוק מת, עבדיו מסתירים זאת אך דָוִד מגלה את הדבר ומיד קם ומתנקה - בתירוץ שעכשיו כבר אין מה לנסות להחזירו. אח"כ נולד לו שְׁלֹמֹה מבַּת שֶׁבַע והוא אהוב ה' ומופקד אצל נָתָן.
כ"ו- ל"א יוֹאָב מבשר לדָוִד שכבש כבר את מערכת המים של רַבָּה והוא קורא לדָוִד לבוא ולהשלים את כיבושה. כך קורה ודָוִד שם על ראשו את הכתר שנלקח שלל ושם את אנשי העיר בעבודת פרך (או עינויים?) בכלי ברזל ולבנים.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ג- ד וְלָרָשׁ אֵין כֹּל כִּי אִם כִּבְשָׂה אַחַת קְטַנָּה אֲשֶׁר קָנָה, וַיְחַיֶּהָ וַתִּגְדַּל עִמּוֹ וְעִם בָּנָיו יַחְדָּו, מִפִּתּוֹ תֹאכַל וּמִכֹּסוֹ תִשְׁתֶּה וּבְחֵיקוֹ תִשְׁכָּב, וַתְּהִי לוֹ כְּבַת. וַיָּבֹא הֵלֶךְ לְאִישׁ הֶעָשִׁיר, וַיַּחְמֹל לָקַחַת מִצֹּאנוֹ וּמִבְּקָרוֹ לַעֲשׂוֹת לָאֹרֵחַ הַבָּא לוֹ, וַיִּקַּח אֶת כִּבְשַׂת הָאִישׁ הָרָאשׁ
כ"ב- כ"ג בְּעוֹד הַיֶּלֶד חַי צַמְתִּי וָאֶבְכֶּה, כִּי אָמַרְתִּי מִי יוֹדֵעַ (יחנני) וְחַנַּנִי יְהוָה וְחַי הַיָּלֶד. וְעַתָּה מֵת, לָמָּה זֶּה אֲנִי צָם? הַאוּכַל לַהֲשִׁיבוֹ עוֹד? אֲנִי הֹלֵךְ אֵלָיו וְהוּא לֹא יָשׁוּב אֵלָי.

אילן יוחסין