י”ב י”ג י”ד

סיכום

אַמְנוֹן אונס את תָּמָר אחותו ואחות אַבְשָׁלוֹם. אַבְשָׁלוֹם רוצח אותו במשתה שהוא עורך לכל בני המלך ובורח לסבו מלך גְּשׁוּר. דָוִד מתאבל על אַמְנוֹן בנו אך אח"כ מתחיל להתגעגע לאַבְשָׁלוֹם.

תקציר

פסוקים
א- ז אַמְנוֹן בן דָוִד חושק בתָּמָר אחותו ואחות אַבְשָׁלוֹם ותוהה איך יוכל להשיגה. רעו ובן-דודו יוֹנָדָב מציע לו להתחזות לחולה בפני אביו ולבקש שתָּמָר תבוא אליו ותכין לו לחם שיאכל מתוך ידה. כך הוא עושה ודָוִד שולח אליו את תָּמָר.
ח- י"ז אַמְנוֹן מסרב לאכול עד שיצאו כל הנוכחים ואז אוחז בידה ומבקש לשכב עימה. תָּמָר מתחננת שלא יענה אותה, ושהדבר גם יעשה אותו לנבל ואינו כדין ישראל, ומציעה לו לבקש רשות קודם מהמלך. הוא מסרב ואונס אותה ואח"כ שונא אותה ורוצה לגרשה והיא מתחננת הפעם שלפחות ישאיר אותה - אך אַמְנוֹן מצווה על משרתו לגרש אותה ולנעול את הדלת אחריה.
י"ח- כ"ב תָּמָר קורעת את כותונת הפסים שלה הנהוגה אצל נערות בתולות, שמה את ידיה על ראשה וזועקת. אַבְשָׁלוֹם מנסה להרגיעה ושולח אותה לשהות בביתו. דָוִד ובעיקר אַבְשָׁלוֹם כועסים על אַמְנוֹן אך לא עושים דבר בינתיים.
כ"ג- כ"ט כעבור שנתיים אַבְשָׁלוֹם חוגג את הגז בבַעַל חָצוֹר ומזמין את כל בני המלך. דָוִד מוותר על ההזמנה בתירוץ שאינו רוצה להכביד על בנו, ורק אחרי הפצרות מסכים שאַמְנוֹן ילך במקומו. אַבְשָׁלוֹם מצווה על משרתיו להרוג את אַמְנוֹן בעודו שיכור ואחרי הרצח בורחים כל בני המלך על פרדותיהם.
ל- ל"ט דָוִד ועבדיו באבל כבד כשמגיעה אליו שמועה שכל בניו נרצחו, אך יוֹנָדָב מרגיעו שרק אַמְנוֹן נרצח בשל אונס תָּמָר. הנער הצופה רואה את כל בני המלך מתקרבים מצד ההר והם ודָוִד פורצים בבכי. אַבְשָׁלוֹם בינתיים בורח לסבו - תַּלְמַי מלך גְּשׁוּר ושוהה שם 3 שנים. בינתיים עובר האבל של דָוִד על אַמְנוֹן והוא מתגעגע לאַבְשָׁלוֹם.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
י"א- י"ב וַתַּגֵּשׁ אֵלָיו לֶאֱכֹל, וַיַּחֲזֶק בָּהּ וַיֹּאמֶר לָהּ: בּוֹאִי שִׁכְבִי עִמִּי אֲחוֹתִי. וַתֹּאמֶר לוֹ: אַל אָחִי, אַל תְּעַנֵּנִי, כִּי לֹא יֵעָשֶׂה כֵן בְּיִשְׂרָאֵל
כ"ח וַיְצַו אַבְשָׁלוֹם אֶת נְעָרָיו לֵאמֹר: רְאוּ נָא, כְּטוֹב לֵב אַמְנוֹן בַּיַּיִן, וְאָמַרְתִּי אֲלֵיכֶם 'הַכּוּ אֶת אַמְנוֹן' וַהֲמִתֶּם אֹתוֹ

אילן יוחסין