י”ג י”ד ט”ו

סיכום

יוֹאָב מביא לדָוִד אישה חכמה מתְּקוֹעַ שמשכנעת אותו להשיב את אַבְשָׁלוֹם ע"י סיפור מומצא על בנה שרצח את אחיו. אַבְשָׁלוֹם חוזר ליְרוּשָׁלַיִם ואחרי שנתיים מתפייס עם אביו.

תקציר

פסוקים
א- י"א יוֹאָב רואה שדָוִד מתגעגע לאַבְשָׁלוֹם והוא לוקח אישה חכמה מתְּקוֹעַ ומכין אותה לקראת מפגש עם דָוִד בו היא מספרת שהיא אלמנה ואחד משני בניה הרג את השני בשדה, ועתה משפחתה רוצה להמית את הבן שנותר לה כנקמת דם. דָוִד קורא לה לחזור לביתה ושהוא יטפל בעניין והיא אומרת שירגיש חופשי לטפל בעניינה כיוון שהיא לוקחת עליה את עוון הרצח. דָוִד אומר שתודיע לו אם מישהו מאיים עליה ושלא תיפול שערה מבנה.
י"ב- י"ז האשה מבקשת לנאום ושואלת למה המלך אינו נוהג כלפי עם ישראל כפי שהוא מציע לנהוג כלפיה ומונע מהעם את אַבְשָׁלוֹם אחרי שזה רצח את אחיו. אל לו לרדוף את בנו כיוון שהחיים הם כמו מים ניגרים שלא ישובו. היא מעיזה לדבר כך למרות שהזהירו אותה כיוון שהמלך שופט בחוכמה.
י"ח- כ"ז דָוִד שואל את האישה אם יוֹאָב שלח אותה והיא מודה בזאת. דָוִד מבקש מיוֹאָב להשיב את אַבְשָׁלוֹם מגְּשׁוּר ליְרוּשָׁלַיִם וכך נעשה, אך המלך מסרב לראות את פני בנו. אַבְשָׁלוֹם מתואר כאיש יפה עם שער השוקל 200 שקל, ולו 3 בנים ובת אחת - תָּמָר, יפה גם היא.
כ"ח- ל"ג אחרי שנתיים בהם דָוִד מסרב לפגוש את בנו, אַבְשָׁלוֹם מנסה לגייס לענין את יוֹאָב אך יוֹאָב אינו מגיע עד שאַבְשָׁלוֹם שורף את שדה השעורים של יוֹאָב. אַבְשָׁלוֹם טוען שכבר היה לו עדיף להשאר בגְּשׁוּר. דָוִד מזמין את אַבְשָׁלוֹם שמשתחווה לפני אביו שמנשק אותו.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ז וַיֹּאמְרוּ 'תְּנִי אֶת מַכֵּה אָחִיו וּנְמִתֵהוּ בְּנֶפֶשׁ אָחִיו אֲשֶׁר הָרָג וְנַשְׁמִידָה גַּם אֶת הַיּוֹרֵשׁ', וְכִבּוּ אֶת גַּחַלְתִּי אֲשֶׁר נִשְׁאָרָה לְבִלְתִּי (שום) שִׂים לְאִישִׁי שֵׁם וּשְׁאֵרִית עַל פְּנֵי הָאֲדָמָה.
כ"ה- כ"ו וּכְאַבְשָׁלוֹם לֹא הָיָה אִישׁ יָפֶה בְּכָל יִשְׂרָאֵל לְהַלֵּל מְאֹד, מִכַּף רַגְלוֹ וְעַד קָדְקֳדוֹ לֹא הָיָה בוֹ מוּם. כו וּבְגַלְּחוֹ אֶת רֹאשׁוֹ, וְהָיָה מִקֵּץ יָמִים לַיָּמִים אֲשֶׁר יְגַלֵּחַ כִּי כָבֵד עָלָיו וְגִלְּחוֹ, וְשָׁקַל אֶת שְׂעַר רֹאשׁוֹ מָאתַיִם שְׁקָלִים בְּאֶבֶן הַמֶּלֶךְ.
ל"ג וַיָּבֹא אֶל הַמֶּלֶךְ וַיִּשְׁתַּחוּ לוֹ עַל אַפָּיו אַרְצָה לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ, וַיִּשַּׁק הַמֶּלֶךְ לְאַבְשָׁלוֹם.