ט”ז י”ז י”ח

סיכום

אֲחִיתֹפֶל מציע לתקוף מיד את דָוִד אך אַבְשָׁלוֹם מעדיף את עצת חוּשַׁי (הרעה) לגייס קודם את כל העם. אֲחִיתֹפֶל תולה את עצמו. חוּשַׁי מדווח לדָוִד בחשאי על כל זאת באמצעות בני הכוהנים שמוסתרים מרודפיהם ע"י אישה בבאר בביתה בבַחוּרִים. דָוִד ואַבְשָׁלוֹם חוצים את הירדן.

תקציר

פסוקים
א- ה אֲחִיתֹפֶל מציע לאַבְשָׁלוֹם שיצא עם 12,000 איש ויפתיע את דָוִד בעודו מותש, יבריח את העם שאיתו ויהרוג רק את המלך כך ששאר העם יכל לחזור לאַבְשָׁלוֹם. הדבר נראה לאַבְשָׁלוֹם אך הוא מבקש גם את עצת חוּשַׁי.
ו- י"ג חוּשַׁי טוען שעצת אֲחִיתֹפֶל לא טובה כיוון שאנשי דָוִד ידועים כגיבורים ופרועים ויניסו את אנשי אֲחִיתֹפֶל. הוא מציע לגייס את כל העם וליפול בהמונים על מחנה דָוִד, ואם יברח לעיר אז לגרור את כל העיר בחבלים עד הנחל! ה' גורם לאַבְשָׁלוֹם לבחור בעצת חוּשַׁי הרעה.
י"ד- י"ז חוּשַׁי מדווח לצָדוֹק ואֶבְיָתָר הכהנים על עצת אֲחִיתֹפֶל ועצתו שלו ומבקש לשלוח את בניהם להאיץ בדָוִד לחצות את הירדן. צָדוֹק מעביר את המסר לבניו (יהוֹנָתָן ואֲחִימַעַץ) באמצעות שיפחה שפוגשת אותם בסתר בעין רֹגֵל אך הם ניצפים ע"י נער שמדווח לאַבְשָׁלוֹם.
י"ח- כ האחים מסתתרים בבאר בבית בבַחוּרִים והאישה שם מסווה את הבאר בבד ובחיטים ואומרת לרודפים אחריהם שהם כבר הלכו. הרודפים לא מוצאים את האחים וחוזרים ליְרוּשָׁלָ‍ִם.
כ"א- כ"ט האחים ממהרים לדָוִד ומאיצים בו לחצות את הירדן וכך נעשה. אֲחִיתֹפֶל רואה שעצתו לא התקבלה ותולה את עצמו בביתו. דָוִד במַּחֲנַיִם ואַבְשָׁלוֹם בא עקבותיו לגִּלְעָד עם הצבא בפיקוד עֲמָשָׂא אחיין דָוִד. שֹׁבִי בן נחש מלך עמון לשעבר, מָכִיר (בעבר המארח של מְפִיבֹשֶׁת) ובַרְזִלַּי הגִּלְעָדִי באים לדָוִד ואנשיו עם ציוד לשטח ומזון רב.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ח וַיֹּאמֶר חוּשַׁי: "אַתָּה יָדַעְתָּ אֶת אָבִיךָ וְאֶת אֲנָשָׁיו כִּי גִבֹּרִים הֵמָּה וּמָרֵי נֶפֶשׁ הֵמָּה כְּדֹב שַׁכּוּל בַּשָּׂדֶה.."
י"ח- י"ט וַיֵּלְכוּ שְׁנֵיהֶם מְהֵרָה וַיָּבֹאוּ אֶל בֵּית אִישׁ בְּבַחוּרִים, וְלוֹ בְאֵר בַּחֲצֵרוֹ, וַיֵּרְדוּ שָׁם. יט וַתִּקַּח הָאִשָּׁה וַתִּפְרֹשׂ אֶת הַמָּסָךְ עַל פְּנֵי הַבְּאֵר וַתִּשְׁטַח עָלָיו הָרִפוֹת, וְלֹא נוֹדַע דָּבָר.

אילן יוחסין