י”ז י”ח י”ט

סיכום

שיער אַבְשָׁלוֹם הגדול מסתבך בענפי עץ אלה ויוֹאָב נועץ בו 3 חניתות בעודו תלוי בה. אֲחִימַעַץ וכושי רצים לבשר לדָוִד על הנצחון ורק אחרי היסוסים מעיז הכושי לדווח על מות בן המלך.

תקציר

פסוקים
א- ח דָוִד מחלק את צבאו ל3 ראשים - תחת יוֹאָב, אחיו אֲבִישַׁי, ואִתַּי הַגִּתִּי. דָוִד מבקש להצטרף אך העם טוען שהוא החשוב ביותר ביניהם ועדיף שיעזור מהעיר. דָוִד מסכים וכשהצבא צועד מולו כולם שומעים כשהוא מצווה על מפקדיו לשמור על אַבְשָׁלוֹם. הקרב (עם 20,000 הרוגים) מתרחב מיער אפרים, שם מתים רבים גם מ(חיות?)היער ותומכי אַבְשָׁלוֹם מנוצחים.
ט- י"ח שיער אַבְשָׁלוֹם הגדול מסתבך בענפי עץ אלה וכשהפרד שלו ממשיך ללכת אַבְשָׁלוֹם נשאר תלוי בין שמיים וארץ. כשמודיעים זאת ליוֹאָב הוא מציע למבשר פרס בעבור הריגת אַבְשָׁלוֹם, אך זה מסרב מפחד ציווי דָוִד. יוֹאָב רוטן ותוקע 3 חניתות באַבְשָׁלוֹם, ואח"כ נעריו משלימים את ההריגה, ויוֹאָב תוקע בשופר להפסקת הקרב. אַבְשָׁלוֹם נזרק לבור (אח"כ ייקבר ב"יד אבשלום" שרכש בעמק המלך) וצבאו נס.
י"ח- כ"ח אֲחִימַעַץ בֶּן צָדוֹק רוצה לרוץ לבשר לדָוִד על הנצחון אך יוֹאָב חושש מהדרך שבה דָוִד יקבל את ההודעה ושולח איש כושי למלך. אח"כ אֲחִימַעַץ מתעקש לרוץ למרות אזהרת יוֹאָב ומגיע ראשון דרך "הכיכר". צופה בחומה רואה רץ מתקרב ודָוִד מבין שמדובר במבשר כיוון שבא לבדו. אח"כ הצופה רואה רץ נוסף. דָוִד מזהה את אֲחִימַעַץ ומקווה לטוב.
כ"ט- ל"ב אֲחִימַעַץ משתחווה ומודיע שה' הסגיר בידיו את המורדים בו. דָוִד שואל על אַבְשָׁלוֹם ואֲחִימַעַץ מתחמק וטוען שאינו יודע. דָוִד קורא לכושי שהגיע בינתיים וזה מודיע שה' שפט את כל הקמים על המלך. כשדָוִד שואל על שלום אַבְשָׁלוֹם, הכושי מודיע (במילים לא ישירות) שהוא מת.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ט וְאַבְשָׁלוֹם רֹכֵב עַל הַפֶּרֶד, וַיָּבֹא הַפֶּרֶד תַּחַת שׂוֹבֶךְ הָאֵלָה הַגְּדוֹלָה, וַיֶּחֱזַק רֹאשׁוֹ בָאֵלָה וַיֻּתַּן בֵּין הַשָּׁמַיִם וּבֵין הָאָרֶץ, וְהַפֶּרֶד אֲשֶׁר תַּחְתָּיו עָבָר.
י"ד- ט"ו וַיִּקַּח שְׁלֹשָׁה שְׁבָטִים בְּכַפּוֹ וַיִּתְקָעֵם בְּלֵב אַבְשָׁלוֹם עוֹדֶנּוּ חַי בְּלֵב הָאֵלָה. טו וַיָּסֹבּוּ עֲשָׂרָה נְעָרִים נֹשְׂאֵי כְּלֵי יוֹאָב, וַיַּכּוּ אֶת אַבְשָׁלוֹם וַיְמִיתֻהוּ.
י"ח וַיִּקְרָא לַמַּצֶּבֶת עַל שְׁמוֹ, וַיִּקָּרֵא לָהּ יַד אַבְשָׁלֹם עַד הַיּוֹם הַזֶּה.