ט י י”א

סיכום

חָנוּן מלך עַמּוֹן משפיל את שגרירי דָוִד (חותך את זקנם ואת מדיהם) ודָוִד מביס אותו ואת בעלי בריתו בראשות אֲרַם.

תקציר

פסוקים
א- ה דָוִד שולח משלחת ניחומים לחָנוּן על מות אביו נָחָשׁ מלך עַמּוֹן, אך שרי חָנוּן חושדים בשליחים שבעצם באו לרגל. חָנוּן מגרש את השליחים לאחר שגילח את חצי זקנם וגזר את מדיהם עד העכוז. דָוִד שולח את השליחים המבויישים לירֵחוֹ עד שיגדל זקנם.
ו- י"ד בני עַמּוֹן מבינים שדָוִד כועס וכורתים ברית עזרה עם אֲרַם בֵּית רְחוֹב, אֲרַם צוֹבָא, מַעֲכָה, וארץ טוב. דָוִד שולח את יוֹאָב שמוצא את עצמו בין בני עמון היוצאים מהעיר ובין בעלי בריתם בשדה. הוא לוקח נבחרים מהצבא אל מול אֲרַם ושם את אחיו אַבְשַׁי מול בני עמון עם הסכמה לבוא זה לעזרת זה במקרה הצורך. אֲרַם בורחים ואחריהם גם עמון, ויוֹאָב חוזר לירושלים.
ט"ו- י"ט הֲדַדְעֶזֶר מלך אֲרַם אוסף את חיליו מעבר לנהר הפְּרָת בראשות שׁוֹבַךְ מפקדו. דָוִד אוסף את כל צבא ישראל ומנצח את אֲרַם בחֵילָם. לאֲרַם 70,000 חללים פרשים כולל שׁוֹבַךְ ו700 כלי רכב אובדים להם. כל המלכים בני חסות הֲדַדְעֶזֶר עוברים לעבוד את ישראל ואֲרַם פורשת מהברית עם עַמּוֹן.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ד וַיִּקַּח חָנוּן אֶת עַבְדֵי דָוִד וַיְגַלַּח אֶת חֲצִי זְקָנָם וַיִּכְרֹת אֶת מַדְוֵיהֶם בַּחֵצִי עַד שְׁתוֹתֵיהֶם, וַיְשַׁלְּחֵם.
י"ב חֲזַק וְנִתְחַזַּק בְּעַד עַמֵּנוּ וּבְעַד עָרֵי אֱלֹהֵינוּ, וַיהוָה יַעֲשֶׂה הַטּוֹב בְּעֵינָיו".

אילן יוחסין