כ כ”א כ”ב

סיכום

דָוִד מוסר לגיבעונים את 7 נכדי שָׁאוּל כדי לכפר על חטאי שָׁאוּל לגיבעונים והם הורגים ומוקיעים אותם ללא קבורה. רִצְפָּה שומרת על הגופות חודשים עד שדָוִד קובר אותם. עלילות מלחמות דָוִד וגיבוריו ב4 ילדי הָרָפָה הפלישתים.

תקציר

פסוקים
א- ט יש רעב בארץ 3 שנים וה' אומר לדָוִד שזה בשל חטאי שָׁאוּל לגיבעונים האֱמֹרִים שבני ישראל כרתו עימם ברית (יְהוֹשֻׁעַ ט ט"ו). כשדָוִד שואל את הגיבעונים מה יבקשו ככפרה הם מבקשים 7 מצאצאי שָׁאוּל ודָוִד מוסר להם את שני בני רִצְפָּה פילגת שָׁאוּל, ואת 5 בני מירב שהיו אצל מִיכַל, אך חס על מְפִיבֹשֶׁת לזכר הידידות עם אביו יְהוֹנָתָן. הגיבעונים הורגים ומוקיעים את כל ה7 יחד.
י- י"ד רִצְפָּה שומרת על הגופות מעופות דורסים ביום ומחיות בלילה, מימי ראשית הקציר באביב ועד בוא הגשם. דָוִד שומע זאת ואוסף את עצמות המוקעים יחד עם עצמות שָׁאוּל ויְהוֹנָתָן שהובאו מיָבֵשׁ גִּלְעָד (שבניה לקחו את גופותיהם מחומת בית-שאן - שְׁמוּאֵל-א ל”א) וקובר את כולם באחוזת הקבר של קיש אבי שָׁאוּל, ואז הרעב עובר מן הארץ.
ט"ו- כ"ב דָוִד נלחם בפלישתים וכשיִשְׁבִּי, מילדי הָרָפָה, תוקף אותו, אֲבִישַׁי בֶּן צְרוּיָה הורג את יִשְׁבִּי ואנשי דָוִד דורשים ממנו לא לסכן את עצמו יותר בקרבות. המלחמה נמשכת גם בגוֹב, שם סִבְּכַי הַחֻשָׁתִי גיבור דָוִד מכה את סַף מילדי הָרָפָה, ואֶלְחָנָן בֶּן יַעְרֵי מבית לחם מכה את גָּלְיָת מגת. יְהוֹנָתָן אֲחִי דָוִד מכה את איש מָדוֹן בעל 6 אצבעות בידיו ורגליו - מילדי הָרָפָה.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ח- ט וַיִּקַּח הַמֶּלֶךְ אֶת שְׁנֵי בְּנֵי רִצְפָּה בַת אַיָּה אֲשֶׁר יָלְדָה לְשָׁאוּל, אֶת אַרְמֹנִי וְאֶת מְפִבֹשֶׁת, וְאֶת חֲמֵשֶׁת בְּנֵי מִיכַל בַּת שָׁאוּל אֲשֶׁר יָלְדָה לְעַדְרִיאֵל בֶּן בַּרְזִלַּי הַמְּחֹלָתִי. ט וַיִּתְּנֵם בְּיַד הַגִּבְעֹנִים וַיֹּקִיעֻם בָּהָר לִפְנֵי יְהוָה וַיִּפְּלוּ (שבעתים) שְׁבַעְתָּם יָחַד
י וַתִּקַּח רִצְפָּה בַת אַיָּה אֶת הַשַּׂק וַתַּטֵּהוּ לָהּ אֶל הַצּוּר מִתְּחִלַּת קָצִיר עַד נִתַּךְ מַיִם עֲלֵיהֶם מִן הַשָּׁמָיִם, וְלֹא נָתְנָה עוֹף הַשָּׁמַיִם לָנוּחַ עֲלֵיהֶם יוֹמָם וְאֶת חַיַּת הַשָּׂדֶה לָיְלָה.
כ וַתְּהִי עוֹד מִלְחָמָה בְּגַת, וַיְהִי אִישׁ (מדין) מָדוֹן וְאֶצְבְּעֹת יָדָיו וְאֶצְבְּעֹת רַגְלָיו שֵׁשׁ וָשֵׁשׁ, עֶשְׂרִים וְאַרְבַּע מִסְפָּר, וְגַם הוּא יֻלַּד לְהָרָפָה.

אילן יוחסין