כ”ב כ”ג כ”ד

סיכום

דברי דָוִד האחרונים - תודה לה' ששם אותו ואת ביתו מלכים על ישראל. רשימת הגיבורים של דָוִד.

תקציר

פסוקים
א- ז דברי דָוִד האחרונים שה' שם בפיו - תודה לה' על ששם אותו למלך צדק על ישראל, על הברית שעשה עם צאצאיו לעד (לא כמו אור הבוקר או המטר החולפים בעיתם), וגורל בני הבליעל שכמו קוצים - איש לא רוצה להתקרב אליהם אלא בכלי נשק והם נשרפים.
ח- י"ז שלושת גיבורי דָוִד - הכוללים את יֹשֵׁב בַּשֶּׁבֶת תַּחְכְּמֹנִי הוא עֲדִינוֹ הָעֶצְנִי שהרג 800 אויבים, ואת אֶלְעָזָר בֶּן דֹּדוֹ בֶּן אֲחֹחִי שהכה בפלישתים כששאר העם ברח, ואת שַׁמָּא בֶן אָגֵא הָרָרִי שהציל שדה עדשים מביזת הפלישתים. כשדָוִד במצודה בעֲדֻלָּם והפלישתים בבֵּית לָחֶם דָוִד חושק במי הבאר בבֵּית לָחֶם. שלושת הגיבורים מביאים לו את המים והוא נוסך אותם על מזבח ה' ולא שותה אותם כי הם פרי גיבורים שסיכנו את נפשם.
י"ח- כ"ג עוד גיבורים שלא באו בשלושה כוללים את אֲבִישַׁי אחי יוֹאָב שהרג 300 אויבים, את בְנָיָהוּ בֶן יְהוֹיָדָע שהכה שני שרי מואב ואריה שנפל לבור ביום שלג, והכה איש מצרי בחניתו של אותו מצרי.
כ"ד- ל"ט רשימת 30 הגיבורים - הכוללים בין השאר את עֲשָׂהאֵל אחי יוֹאָב (שְׁמוּאֵל-ב ב), ואת אוּרִיָּה הַחִתִּי (שְׁמוּאֵל-ב י”א).

ציטוטים נבחרים

פסוקים
א וְאֵלֶּה דִּבְרֵי דָוִד הָאַחֲרֹנִים: נְאֻם דָּוִד בֶּן יִשַׁי, וּנְאֻם הַגֶּבֶר הֻקַם עָל מְשִׁיחַ אֱלֹהֵי יַעֲקֹב וּנְעִים זְמִרוֹת יִשְׂרָאֵל.
ט"ו- ט"ז וַיִּתְאַוֶּה דָוִד וַיֹּאמַר: מִי יַשְׁקֵנִי מַיִם מִבֹּאר בֵּית לֶחֶם, אֲשֶׁר בַּשָּׁעַר? וַיִּבְקְעוּ שְׁלֹשֶׁת הַגִּבֹּרִים בְּמַחֲנֵה פְלִשְׁתִּים וַיִּשְׁאֲבוּ מַיִם מִבֹּאר בֵּית לֶחֶם אֲשֶׁר בַּשַּׁעַר, וַיִּשְׂאוּ וַיָּבִאוּ אֶל דָּוִד. - וְלֹא אָבָה לִשְׁתּוֹתָם, וַיַּסֵּךְ אֹתָם לַיהוָה.
כ וּבְנָיָהוּ בֶן יְהוֹיָדָע... הִכָּה אֶת (האריה) הָאֲרִי בְּתוֹךְ הַבֹּאר בְּיוֹם הַשָּׁלֶג.