כ”ג כ”ד

סיכום

דָוִד שולח את יוֹאָב לפקוד את כל העם למרות עצת יוֹאָב, ונספרים 800,000 ועוד 500,000 מיְהוּדָה. גָּד הנביא מציע לדָוִד לבחור אחד מ3 עונשים בשל חטא המיפקד, ודָוִד בוחר בדֶּבֶר. כדי לעצור את המגפה הוא רוכש וזובח בגורן אֲרַוְנָה הַיְבֻסִי ביְרוּשָׁלַיִם שם עצר המלאך המשחית.

תקציר

פסוקים
א- י דָוִד שולח את יוֹאָב לפקוד את כל העם כדי לדעת מה מספרם. יוֹאָב מנסה לשכנעו לוותר על כך בתירוץ שאין בכך צורך ושהמלך יכול לראות בעיניו כמה גדל העם - אך דָוִד מתעקש ויוֹאָב מבצע את המיפקד מעבר הירדן - בעֲרוֹעֵר, דרך הגִּלְעָד, וצפונה לצִידוֹן וחזרה לצֹר, נגב יְהוּדָה ובְּאֵר שָׁבַע - וחזר אחרי 9 חֳדָשִׁים ן20 יוֹם ליְרוּשָׁלַיִם אחרי שספר 800,000 כשירים לקרב ועוד 500,000 מיְהוּדָה.
י"א- י"ז דָוִד מבין שחטא בבצוע המיפקד וגָּד הנביא נותן לו לבחור אחד מ3 עונשים - 7 שנות רעב, 3 חודשי תבוסה לאויב, או 3 ימי מחלת דֶּבֶר. דָוִד בוחר בדֶּבֶר כי הוא סומך על רחמי ה' יותר מרחמי אדם. מתים 70,000 איש מדָּן ועד בְּאֵר שֶׁבַע עד שה' עוצר את המלאך המשחית כשהוא מגיע לגורן אֲרַוְנָה הַיְבֻסִי ביְרוּשָׁלַיִם, וכשדָוִד מבקש מה' להעניש אותו ולא את העם החף מפשע.
י"ח- כ"ה גָּד קורא לדָוִד להקים מזבח בגורן אֲרַוְנָה. דָוִד בא לאֲרַוְנָה לבקש את הגורן כדי לעצור את המגפה ואֲרַוְנָה מציע לו את הגורן וגם את הבקר והציוד הדרוש להעלותו לעולה. דָוִד מתעקש לשלם עבור כל אלה כי אינו רוצה לתת עולת חינם לה'. הוא קונה את הגורן ב50 שקלים, מעלה את העולה, והמגפה חולפת.

ציטוטים נבחרים

פסוקים
ח- ט וַיָּשֻׁטוּ בְּכָל הָאָרֶץ, וַיָּבֹאוּ מִקְצֵה תִשְׁעָה חֳדָשִׁים וְעֶשְׂרִים יוֹם יְרוּשָׁלָ‍ִם. וַיִּתֵּן יוֹאָב אֶת מִסְפַּר מִפְקַד הָעָם אֶל הַמֶּלֶךְ, וַתְּהִי יִשְׂרָאֵל שְׁמֹנֶה מֵאוֹת אֶלֶף אִישׁ חַיִל שֹׁלֵף חֶרֶב, וְאִישׁ יְהוּדָה חֲמֵשׁ מֵאוֹת אֶלֶף אִישׁ.
י"ב- י"ג שָׁלֹשׁ אָנֹכִי נוֹטֵל עָלֶיךָ, בְּחַר לְךָ אַחַת מֵהֶם... הֲתָבוֹא לְךָ שֶׁבַע שָׁנִים רָעָב בְּאַרְצֶךָ, אִם שְׁלֹשָׁה חֳדָשִׁים נֻסְךָ לִפְנֵי צָרֶיךָ וְהוּא רֹדְפֶךָ, וְאִם הֱיוֹת שְׁלֹשֶׁת יָמִים דֶּבֶר בְּאַרְצֶךָ?
כ"א וַיֹּאמֶר אֲרַוְנָה: מַדּוּעַ בָּא אֲדֹנִי הַמֶּלֶךְ אֶל עַבְדּוֹ? וַיֹּאמֶר דָּוִד: לִקְנוֹת מֵעִמְּךָ אֶת הַגֹּרֶן לִבְנוֹת מִזְבֵּחַ לַיהוָה וְתֵעָצַר הַמַּגֵּפָה מֵעַל הָעָם.