זכר
נסיך
אַבְשָׁלוֹם

סיכום

בן אהוב של דָוִד, יפה תואר ובעל שער מפואר. כשאַמְנוֹן אחיו אונס את תָּמָר אחותו הוא שם אותה בביתו ומסתיר את זעמו. כעבור שנתיים אַבְשָׁלוֹם חוגג את הגז בבַעַל חָצוֹר ומזמין את כל בני המלך. דָוִד מוותר על ההזמנה בתירוץ שאינו רוצה להכביד על בנו ורק אחרי הפצרות מסכים שאַמְנוֹן ילך במקומו. אַבְשָׁלוֹם מצווה על משרתיו להרוג את אַמְנוֹן בעודו שיכור ואחרי הרצח בורחים כל בני המלך על פרדותיהם. אַבְשָׁלוֹם בורח לסבו - תַּלְמַי מלך גְּשׁוּר ושוהה שם 3 שנים. בינתיים עובר האבל של דָוִד על אַמְנוֹן והוא מתגעגע לאַבְשָׁלוֹם. יוֹאָב משכנע את דָוִד בעזרת אישה חכמה מתְּקוֹעַ להשיב את אַבְשָׁלוֹם ליְרוּשָׁלַיִם, אך רק כעבור שנתיים הוא מתפייס עם בנו ונושק לו.

אַבְשָׁלוֹם מתחיל להתנהג כמלך - לוקח מרכבה עם סוסים ורצים לפניו, שופט את הבאים להישפט אצל המלך ונוהג בנימוס רב כלפי העם וכך מטה את לב העם כלפיו. אחרי 4 שנים הוא מבקש מדָוִד ללכת לחֶבְרוֹן לקיים נדר אבל אח"כ שולח שליחים לעם להודיע שהוא מולך מחֶבְרוֹן ונאספים אליו שם עוד תומכים רבים, כולל אֲחִיתֹפֶל יועץ דָוִד. דָוִד בורח מיְרוּשָׁלָ‍ִם ואַבְשָׁלוֹם בא אליה ופוגש את חוּשַׁי הָאַרְכִּי שכמצוות דָוִד טוען שהוא יהיה כעת עבד לאַבְשָׁלוֹם. אַבְשָׁלוֹם מקבל את עצת אֲחִיתֹפֶל (שהיתה נחשבת מאוד בעיני כל) ושוכב עם פלגשי אביו על הגג לעיני כל העם. אֲחִיתֹפֶל מציע לתקוף מיד את דָוִד אך אַבְשָׁלוֹם מעדיף את עצת חוּשַׁי (הרעה) לגייס קודם את כל העם והוא חוצה את הירדן בעקבות דָוִד עם צבאו בפיקוד עֲמָשָׂא אחיין דָוִד.

בקרב ביער אֶפְרָיִם מובס צבא אַבְשָׁלוֹם. בעודו מתקרב במקרה לצבא דָוִד, מסתבך שיערו הגדול בענפי עץ אלה וכשהפרד שלו ממשיך ללכת אַבְשָׁלוֹם נשאר תלוי בין שמיים וארץ. כשמודיעים זאת ליוֹאָב הוא מציע למבשר פרס בעבור הריגת אַבְשָׁלוֹם, אך זה מסרב מפחד ציווי דָוִד לשמור על בנו. יוֹאָב רוטן ותוקע 3 חניתות באַבְשָׁלוֹם, ואח"כ נעריו משלימים את ההריגה, ויוֹאָב תוקע בשופר להפסקת הקרב. אַבְשָׁלוֹם נזרק לבור אך אח"כ יקבר ב"יד אבשלום" שרכש בעמק המלך.

פרקים

ציטוטים נבחרים

אילן יוחסין