נקבה
מלכה
אִיזֶבֶל מלכת יְהוּדָה

סיכום

אִיזֶבֶל בַּת אֶתְבַּעַל מֶלֶךְ צִידֹנִים, אישתו של אַחְאָב מלך יִשְׂרָאֵל. היא מדיחה אותו לפולחן הבַּעַל והאֲשֵׁרָה. כשהיא שומעת על הטבח שעשה אֵלִיָּהוּ בנביאי הבַּעַל היא שולחת לו שליח להודיע לו שתעשה לו כפי שעשה להם והוא נאלץ לברוח.

אַחְאָב מבקש לקנות את כרם נָבוֹת שליד ארמונו כדי להקים לו בה גן ירק, בתמורה לכרם טובה יותר או לכסף. נָבוֹת מסרב כיוון שהכרם היא נחלת אבותיו. אַחְאָב בא למיטתו, מסב את פניו וצם. כשהוא מספר את העניין לאִיזֶבֶל היא אינה מבינה איך יוכל להיות כך מלך ומרגיעה אותו שיאכל כי היא תשיג לו את הכרם. היא שולחת מכתבים חתומים בחותמת המלך למנהיגי העיר ומצווה לקרוא לצום כאילו מישהו שם חטא ולזמן את נָבוֹת למשפט בו יואשם שקילל אלוהים ומלך. יש לזמן גם שני עדי שקר שיעידו על כך ואז לדון אותו לסקילה. כך נעשה ואִיזֶבֶל מבשרת לאַחְאָב שנָבוֹת מת והוא יורד לרשת את כרמו. אֵלִיָּהוּ נוזף במלך - "כֹּה אָמַר יְהוָה: הֲרָצַחְתָּ וְגַם יָרָשְׁתָּ?" ומודיע שבמקום בו ליקקו הכלבים את גם נָבוֹת שם ילקקו גם את דם המלך. כיוון שהמלך חוטא לפני ה', גם בחטאי הפולחן אליו הסיתה אותו אישתו, ביתו יושמד כמו בית יָרָבְעָם ובַּעְשָׁא. את אִיזֶבֶל יאכלו הכלבים בשדה יִּזְרְעֵאל.

יוֹרָם מולך אחרי מות אַחְאָב. הוא נפצע בקרב עם חֲזָהאֵל על רָמֹת גִּלְעָד, בא להחלים ביִזְרְעֶאל ואֲחַזְיָהוּ מלך יְהוּדָה בא לבקרו שם. בינתיים אֱלִישָׁע מצווה על אחד מבני הנביאים למשוח את יֵהוּא, אחד משרי הצבא שנשארו ברָמֹת גִּלְעָד, למלך יִשְׂרָאֵל. יֵהוּא מצווה שלא יגלו את מעשיו ביִזְרְעֶאל וממהר לשם בעצמו. הצופה ביִזְרְעֶאל רואה המון מתקרב, יוֹרָם שולח לשם שליח, ויֵהוּא משאירו אצלו. כך גם קורה עם השליח השני, והצופה מזהה את סגנון הנהיגה המשוגע של יֵהוּא. יוֹרָם עם אֲחַזְיָהו יוצאים בעצמם לקראת יֵהוּא והם נפגשים בשדה נָבוֹת. יֵהוּא עונה להם בגסות, יוֹרָם מבין את שקורה ומזהיר את אֲחַזְיָהו אבל יֵהוּא יורה אליו חץ, הורג אותו ומצווה להשליך את גוייתו בשדה נָבוֹת כנקמה על פשע אַחְאָב כלפיו.

אִיזֶבֶל בינתיים מבינה את מצבה, מייפה את עצמה ומשקיפה בחלון. היא מכנה את יֵהוּא המתקרב "זִמְרִי הֹרֵג אֲדֹנָיו" והוא מצווה על הסריסים שאיתה לזרוק אותה מהחלון. אִיזֶבֶל מופלת, דמה מקיז על הקיר ועל הסוסים שרומסים אותה. כשבאים לקוברה מגלים שהכלבים השאירו רק גֻּלְגֹּלֶת, רַגְלַיִם, וכַפּוֹת יָּדָיִם (כנבואת אֵלִיָּהוּ).

בן זוג

פרקים

ציטוטים נבחרים