זכר
שופט
גִּדְעוֹן שופט

(לפניו דְבוֹרָה, אחריו תּוֹלָע)

סיכום

מלאך ה' נגלה לגִּדְעוֹן תחת האלה בעָפְרָה בעודו חובט חיטים וקורא לו להושיע את ישראל מהמדיינים שמציקים להם כבר 7 שנים. גִּדְעוֹן טוען שהוא קטן מדי ומבקש הוכחה שמדובר במלאך ה' והולך להכין מנחה גדי עזים, מאפה ומרק. המלאך מבקשו לשים את המנחה על סלע (מלבד את המרק שעליו לשפוך), נוגע בה עם מקלו ויוצאת אש ששורפת את המנחה. גִּדְעוֹן ועבדיו הורסים בלילה את מזבח הבעל ועץ האֲשֵׁרָה של אביו ומעלים פר לעולה על גזרי העץ. גִּדְעוֹן שוב מבקש סימן שה' איתו בכך שגיזת צמר תהיה ספוגה בטל בעוד שאר האדמה יבשה ושוב למחרת שהגיזה תהיה יבשה בעוד שאר האדמה תהיה ספוגת טל - וכך קורה.

ה' מצווה לצמצם את צבא גִדְעוֹן כדי שלא יתפארו כאילו הניצחון שלהם. כשהמדיינים מצפון לגִּבְעַת הַמּוֹרֶה וגִדְעוֹן וצבאו בעֵין חֲרֹד הוא קורא למי שפוחד לעזוב ואח"כ מצמצם עוד לסה"כ 300 לוחמים שליקקו ככלב במי המעיין. הוא יורד בלילה עם עם פֻרָה נערו למחנה מדיין לגלות את מחשבות האויב. בקצה המחנה המלא באדם וגמלים הם שומעים איש המספר לחברו על חלום שבו לחם מתגלגל במחנה והופך אוהל. החבר מפרש שה' ייתן לגִדְעוֹן את מחנה מדיין. צבא גִדְעוֹן מעורר רעש ומהומה ואנשי מדיין נבהלים, הורגים זה את זה ונסים לעבר הירדן וגִדְעוֹן בעקבותיהם.

כשהוא חולף ליד סֻכּוֹת ופְּנוּאֵל הוא מבקש לחם לאנשיו העייפים. הם מסרבים כיוון שעוד לא ברור שגִּדְעוֹן ינצח. גִּדְעוֹן מפתיע את מחנה האויב מכוון מזרח ואחרי מרדף נוסף תופס את זֶבַח וְאֶת צַלְמֻנָּע, מפקדי מדיין. הוא חוזר מנצח ומעניש את זקני סֻכּוֹת בקוצים ומנתץ את מגדל פְּנוּאֵל והורג את אנשיהם. כשהוא קורא לבכורו יֶתֶר להורגם בנו נרתע והם מבקשים שגִּדְעוֹן יהרוג אותם והוא עושה זאת.

כשבני ישראל קוראים לגִּדְעוֹן למשול בהם הוא טוען שרק ה' ימשול בהם. הוא מבקש מכולם לתרום נזמי זהב משלל המלחמה והוא מכין מהם ומשלל נוסף אפוד שהוא מציג בעָפְרָה עירו והאפוד נעשה עם הזמן מוקד לעבודה זרה. גִּדְעוֹן שפט 40 שנה ונקבר בעָפְרָה. היו לו 70 בנים ואת אֲבִימֶלֶךְ בן פילגשו משְׁכֶם.

פרקים

ציטוטים נבחרים

אילן יוחסין