זכר
מלך
חִזְקִיָּהוּ מלך יְהוּדָה

(לפניו אָחָז, אחריו מְנַשֶּׁה)

סיכום

חִזְקִיָּהוּ בן 25 מולך ביְהוּדָה 29 שנים. הוא הולך בדרכי ה', הורס את הבמות, המצבות, האֲשֵׁרָה, ואף את נְחַשׁ הַנְּחֹשֶׁת (אותו כינה "נְחֻשְׁתָּן") שעשה מֹשֶׁה והפך לפולחן. ה' עזר לו בכל מעשיו. הוא הכה בהצלחה את הפלישתים עד עַזָּה, והפסיק להעלות מס לאַשּׁוּר. סַנְחֵרִיב מֶלֶךְ אַשּׁוּר עולה על יְהוּדָה ותופס את הערים הבצורות. חִזְקִיָּהוּ שולח התנצלות לסַנְחֵרִיב בלָכִיש אותה כבש ומציע להעלות לו מס. סַנְחֵרִיב דורש כסף וזהב רב וחִזְקִיָּה משלם בעזרת אוצרות המקדש והארמון.

אח"כ מלך אַשּׁוּר צר על יְרוּשָׁלָ‍ִם עם חייל כבד החונה בבריכה המשמשת לכביסה (באזור שער שכם של היום) בפיקוד 3 שרים גדולים, כולל הרַב שָׁקֵה (שר המשקים). הם מזמנים את חִזְקִיָּהוּ ששולח אליהם 3 משריו. הרַב שָׁקֵה מנסה לשכנע את שליחי חִזְקִיָּהוּ ואת העם השומע בחומה שאין טעם להתנגד. חִזְקִיָּהוּ קורע את בגדיו לשמע דברי הרַבשָׁקֵה ושולח את שריו ואת הזקנים להתייעץ עם יְשַׁעְיָהוּ הנביא. הם מתארים לו את המשבר ומבקשים שה' ישמע את הנאצות שדיבר עליו הרַבשָׁקֵה וינקום באַשּׁוּר. יְשַׁעְיָהוּ עונה שה' קורא לא לפחוד מהגידופים של נערי מלך אַשּׁוּר. הוא יגרום לו לשוב לארצו שם יפול בחרב. המלך מתפלל לה' ומציג לפניו במקדש מכתב מהרַבשָׁקֵה עם נאצות כלפי ה', וה' עונה שינקום בסַנְחֵרִיב. בלילה מכה מלאך ה' במחנה אַשּׁוּר 185,000 איש, וסַנְחֵרִיב חוזר לנִינְוֵה. בעוד הוא משתחווה לנִסְרֹךְ במקדשו, שני בניו (אַדְרַמֶּלֶךְ וְשַׂרְאֶצֶר) מכים אותו בחרב ונמלטים לאֲרָרָט. בנו אֵסַר חַדֹּן מולך אחריו.

חִזְקִיָּהוּ חולה ויְשַׁעְיָהוּ מנבא לו שימות. חִזְקִיָּהוּ בוכה ומבקש מה' שיזכור שקיים את מצוותיו. לפני שיְשַׁעְיָהוּ מספיק לצאת מהעיר ה' שולח אותו בחזרה למלך. הוא מנבא שעוד 3 ימים יוכל להודות לה' במקדש, שיזכה בעוד 15 שנים והוא מרפא את הַשְּׁחִין עם דְּבֶלים. חִזְקִיָּהוּ מבקש אות ויְשַׁעְיָהוּ שואל אם ירצה שהצל יתקדם או יחזור 10 מעלות. חִזְקִיָּהוּ חושב שחזרת הצל מופלאה יותר וכך קורה.

בְּרֹאדַךְ בַּלְאֲדָן בֶּן בַּלְאֲדָן מלך בָּבֶל שולח מכתבים ומשלחת עם מנחות לחִזְקִיָּהוּ בשל מחלתו. חִזְקִיָּהוּ מראה להם בגאווה את כל אוצרות הארמון ובית הנשק. כשיְשַׁעְיָהוּ חוקר את המלך הוא מודה שהראה למשלחת את הכל ויְשַׁעְיָהוּ מנבא שיבוא יום וכל אוצרותיו ילקחו לבָּבֶל וצאצאיו יהיו סריסים שם. חִזְקִיָּהוּ דווקא שמח לנבואה כי לפחות בימיו ישכון שלום.

חִזְקִיָּהוּ בונה את בריכת השילוח ביְרוּשָׁלַיִם ואת נקבת השילוח המובילה את מי מעיין הגיחון מחוץ לחומות אל הבריכה שבתוכן. הוא מת ובנו מְנַשֶּׁה מולך אחריו.

בת זוג

חֶפְצִי בָהּ

פרקים

ציטוטים נבחרים