זכר
מלך
יֹאשִׁיָּהוּ מלך יְהוּדָה

(לפניו אָמוֹן, אחריו יְהוֹאָחָז)

סיכום

עבדי אָמוֹן מלך יְהוּדָה רוצחים אותו בביתו, אך "עַם הָאָרֶץ" מכה את הקושרים וממליך את יֹאשִׁיָּהוּ בנו. יֹאשִׁיָּהוּ בן 8 מולך ביְהוּדָה 31 שנים והולך בדרכי ה'. בשנת 18 למלכותו הוא שולח את שָׁפָן הסופר אל חִלְקִיָּהוּ הַכֹּהֵן הַגָּדוֹל להתיך את הכסף שנאסף ולמסור אותו לבעלי המלאכה לצורך שיפוץ המקדש (בֶּדֶק הַבָּיִת). לא נעשה מעקב אחר התשלומים כי הם היו נאמנים.

חִלְקִיָּהוּ מוסר לשָׁפָן את סֵפֶר הַתּוֹרָה שנמצא במקדש. שָׁפָן בא ליֹאשִׁיָּהוּ לעדכן אותו בהתקדמות העבודה, מספר על גילוי הספר וקורא אותו בפני המלך. המלך קורע את בגדיו ושולח משלחת של 5 אל חֻלְדָּה הַנְּבִיאָה (אשת שומר הבגדים היושבת ברובע המִּשְׁנֶה החדש) לברר בעניין כעס ה' על העם, בשל אבותיו שלא קיימו את מצוות הספר. חֻלְדָּה משיבה שאמנם ה' יביא רעה על יושבי המקום, ככתוב בספר, כיוון שעזבו את ה' ועבדו אלוהים אחרים. כעס זה לא יעבור, אבל כיוון שיֹאשִׁיָּהוּ נכנע בפני ה' וקרע את בגדיו בשל החורבן הצפוי, אז יזכה למות בשלום לפני בוא הרעה הזאת.

יֹאשִׁיָּהוּ מזמן את כל יְהוּדָה למקדש שם הוא מקריא לעם את ספר התורה שנמצא שם, וכורת ברית בשם העם עם ה' לשמור את המצוות הכתובות בו. אח"כ הוא מחסל את הפולחן הזר, כולל שריפת עצמות על הבמות בבית אל כפי שניבא הנביא מיְהוּדָה במְלָכִים-א י”ג. הוא חוגג את הפסח בירוּשָׁלָ‍ִם.

פַרְעֹה נְכֹה עולה לאזור הפרת אל מֶלֶךְ אַשּׁוּר (להלחם בבָּבֶל), יֹאשִׁיָּהוּ תוקף אותו ופַרְעֹה הורג אותו במְגִדּוֹ כשהם נפגשים. יֹאשִׁיָּהוּ נקבר ביְרוּשָׁלַ‍ִם ובנו יְהוֹאָחָז מולך אחריו.

בת זוג

חֲמוּטַל בַּת יִרְמְיָהוּ מִלִּבְנָה

פרקים

ציטוטים נבחרים