זכר
מפקד
מלך
יֵהוּא מלך יִשְׂרָאֵל

(לפניו יוֹרָם, אחריו יְהוֹאָחָז)

סיכום

מלך יִשְׂרָאֵל. יוֹרָם מלך יִשְׂרָאֵל ואֲחַזְיָהוּ מלך יְהוּדָה נלחמים בחֲזָהאֵל מלך אֲרָם ברָמֹת גִּלְעָד. כשיוֹרָם נפצע בקרב ובא להחלים ביִזְרְעֶאל אֲחַזְיָהוּ בא לבקרו שם. אֱלִישָׁע שולח בן נביאים לרָמֹת גִּלְעָד למשוח שם בהחבא את יֵהוּא, אחד משרי הצבא, למלך יִשְׂרָאֵל, ומייד לברוח. הנער עושה זאת וגם מצווה על יֵהוּא להשמיד את כל בית אַחְאָב כנקמה על הרג נביאי ה' בידי אִיזֶבֶל, שגם היא תומת ולא תבוא לקבורה. המפקדים חוקרים את יֵהוּא על דברי הנביא והוא מספר שנמשח למלך. הם מגביהים אותו על כסא מאולתר וקוראים "מָלַךְ יֵהוּא". הוא מצווה שלא יגלו את מעשיו ביִזְרְעֶאל וממהר לשם בעצמו. הצופה ביִזְרְעֶאל רואה המון מתקרב, יוֹרָם שולח לשם שליח, ויֵהוּא משאירו אצלו. כך גם קורה עם השליח השני, והצופה מזהה את סגנון הנהיגה המשוגע של יֵהוּא.

יוֹרָם עם אֲחַזְיָהו יוצאים בעצמם לקראת יֵהוּא והם נפגשים בשדה נָבוֹת. יֵהוּא עונה להם בגסות, יוֹרָם מבין את שקורה ומזהיר את אֲחַזְיָהו אבל יֵהוּא יורה אליו חץ, הורג אותו ומצווה להשליך את גוייתו בשדה נָבוֹת כנקמה על פשע אַחְאָב כלפיו. הוא רודף ופוגע באֲחַזְיָהו שנס, מת במְגִדּוֹ, ונקבר בעִיר דָּוִד. אִיזֶבֶל בינתיים מבינה את מצבה, מייפה את עצמה ומשקיפה בחלון. היא מכנה את יֵהוּא המתקרב "זִמְרִי הֹרֵג אֲדֹנָיו" והוא מצווה על הסריסים שאיתה לזרוק אותה מהחלון. אִיזֶבֶל מופלת, דמה מקיז על הקיר ועל הסוסים שרומסים אותה. כשבאים לקוברה מגלים שהכלבים השאירו רק גֻּלְגֹּלֶת, רַגְלַיִם, וכַפּוֹת יָּדָיִם (כנבואת אֵלִיָּהוּ).

יֵהוּא מצווה על כריתת ראשי כל 70 אחי המלך הנרצח יוֹרָם בשֹׁמְרוֹן ואח"כ ממשיך להשמיד את כל מקורביו ושרידי בית אַחְאָב ביִזְרְעֶאל ובשֹׁמְרוֹן, וגם את כל 42 אחי אֲחַזְיָהוּ מלך יְהוּדָה שפגש במקרה בדרך לשֹׁמְרוֹן. יֵהוּא מתכנן להשמיד את עובדי הבַּעַל. הוא טוען שיעבוד את הבַּעַל אף יותר מאַחְאָב ומצווה בחומרה על כל נביאיו, עובדיו וכוהניו לבוא לזבח בבית הבַּעַל. הבית מלא עד אפס מקום ויֵהוּא מצווה לחלק לכולם מבגדי הבית ולוודא שאין ביניהם עובדי ה'. הוא שָׂם 80 מאנשיו סביב הבית ומצווה עליהם להרוג את כל הנוכחים. כך נעשה, מצבות הבַּעַל מנותצות, ומקדשו מושָׂם כבית שימוש.

ה' מבטיח ליֵהוּא בני נינים מלכים בשל השמדת הבַּעַל, אבל בגלל שיֵהוּא לא מסיר את עגלי יָרָבְעָם מבֵּית אֵל וַדָן אז חֲזָאֵל מלך אֲרָם מצליח לכבוש מיִשְׂרָאֵל את כל השטחים ממזרח לירדן. יֵהוּא מת ונקבר בשֹׁמְרוֹן אחרי 28 שנות מלוכה ובנו יְהוֹאָחָז מולך אחריו.

פרקים

ציטוטים נבחרים