זכר
שופט
יְהוֹשֻׁעַ בִּן נוּן שופט

(אחריו עָתְנִיאֵל)

סיכום

אחרי יציאת מִצְרָיִם, כשבני יִשְׂרָאֵל חונים ברְפִידִים בדרך להר סִּינִי, עֲמָלֵק תוקפים אותם. מֹשֶׁה ממנה את יְהוֹשֻׁעַ להלחם בהם בעוד הוא, אַהֲרֹן וחוּר יצפו מהגבעה. כשמֹשֶׁה מרים את ידיו יִשְׂרָאֵל גוברים וכשהוא מורידם עֲמָלֵק גוברים. אַהֲרֹן וחוּר תומכים בידיו עד השקיעה ויְהוֹשֻׁעַ מנצח את עֲמָלֵק. ה' מצווה לרשום שימחה את זכר עֲמָלֵק, ומֹשֶׁה בונה מזבח.

יְהוֹשֻׁעַ מלווה את מֹשֶׁה להר סיני וכשהוא יורד עם שני הלוחות יְהוֹשֻׁעַ שומע את קולות העם החוגג (עם עגל הזהב) וחושש שמתרחשת בו מלחמה, אך מֹשֶׁה מזהה שמדובר בשירה. אח"כ, כחלק מהעונש, מֹשֶׁה מוציא את הָאֹהֶל מחוץ למחנה ולשם בא כל מי שביקש לשאול בה'. ה' היה יורד בענן שם לדבר עם מֹשֶׁה בעוד יְהוֹשֻׁעַ משרת כל הזמן בקודש.

כשהעם מתקרב לארץ ומֹשֶׁה מת, יְהוֹשֻׁעַ יורש אותו כמנהיג. הוא מוביל את עם ישראל בחציית הירדן בעזרת נס בו הירדן יבש במקום עמידת הכוהנים בו עם הארון. בהנהגת יְהוֹשֻׁעַ עם ישראל כובש את כל ארץ כנען. בתחילה מבוצע כיבוש יְרִיחוֹ, העַי, אך אי כיבוש גִבְעוֹן שאיתה נכרתת ברית. אח"כ נמשכות מלחמות ישראל במלכי האֱמֹרִי וכיבוש דרום הארץ ואח"כ צפונה.

ניתנת הנחלה לשבטי המזרח וליְהוּדָה. יְהוֹשֻׁעַ שולח את נציגי השבטים למפות את הארץ ואז מטיל גורלות בחלוקת הנחלות לשבטי המערב. לקראת מותו הוא נואם בפני העם את צוואתו להמשיך להיות נאמן לה' אם העם רוצה בהמשך החזקתו בארץ בשלום ואח"כ מחדש את הברית בין העם לה' בשְׁכֶם. הוא מת ונקבר בתִּמְנַת סֶרַח - הנחלה שקיבל מהעם.

פרקים

ציטוטים נבחרים

אילן יוחסין