זכר
יוֹסֵף

סיכום

בנם הראשון של יַעֲקֹב ושל רָחֵל. הבן האהוב יותר על יַעֲקֹב אביו שנותן לו כתונת פסים. אחיו שונאים אותו בשל העדפת אביהם ובשל חלומותיו השחצנים שבהם האחים בדמות אלומות או כוכבים משתחווים ליוֹסֵף. הם חושבים להורגו אך רְאוּבֵן משכנעם להטילו לבור כדי שיוכל לשוב מאוחר יותר להצילו, אך הם, בעצת יְהוּדָה, אח"כ מוכרים את יוֹסֵף לסוחרים ישמעאלים המוכרים אותו לפוטיפר, שר הטבחים של פרעה. בינתיים האחים מביאים את כתונת הפסים שגאלו בדם ליַעֲקֹב המשוכנע במות בנו.

יוֹסֵף מצליח בבית פוטיפר אך אשת פוטיפר מבקשת לשכב איתו. כשהוא מסרב היא תופסת בבגדו ואח"כ מאשימה אותו שהוא זה שניסה לשכב עימה. יוֹסֵף מושלח לכלא ושם מצליח לפענח את חלומות שר המשקים ושר האופים. אח"כ כשפרעה חולם חלום הוא משחרר את יוסף בעצת שר המשקים. יוסף מסביר שצפויות שבע שנות שפע ואח"כ שבע שנות רעב ופרעה שם אותו בראש מצריים כדי שיארגן את איחסון המזון לקראת שנות הרעב.

כשאחיו באים לקנות תבואה במצרים הוא מזהה אותם אך לא חושף את עצמו. הוא עוצר את שִׁמְעוֹן כבן ערובה כדי שיביאו גם את בִּנְיָמִן לפניו אך כשהאחים חוזרים ארצה יַעֲקֹב אינו מוכן לכך. אח"כ הרעב מחזיר את האחים עם בִּנְיָמִן, ויוֹסֵף בתחילה מארח את כולם בידידות אך אח"כ מחביא גביע כסף אצל בִּנְיָמִן ודורש לעשותו עבד כשהגביע נמצא. כשיְהוּדָה מציע להחליף את בִּנְיָמִן יוסף נשבר וחושף את זהותו בפני אחיו.

יוֹסֵף קורא לאחיו להביא את אביו מכנען ואמנם יַעֲקֹב וכל משפחתו ומקניהם עוברים לארץ גושן וברשות פרעה חיים שם כרועים. כשיַעֲקֹב מת יוֹסֵף דואג לחניטתו ולתהלוכת לוויה מפוארת ממצרים למערת המכפלה בחברון. הוא חי עד גיל 110, משביע את אחיו להביא את עצמותיו לכנען, מת ונחנט ונקבר בארון במצרים. אחרי כיבוש הארץ מובאות עצמות יוֹסֵף לקבורה בחלקת שדה בשְׁכֶם.

מקור השם

אָסַף אֱלֹהִים אֶת חֶרְפָּתִי

בת זוג

אָסְנַת

פרקים

ציטוטים נבחרים

אילן יוחסין