זכר
יַעֲקֹב

סיכום

התאום הצעיר בין בני יִצְחָק ורִבְקָה, יצא מבטנה כשהוא מחזיק בעקבו של עֵשָׂו. היה חלק עור (בניגוד לעשו השעיר) ואהב להישאר באוהל בד"כ (בניגוד לעֵשָׂו חובב הציד). היה חביב יותר על אימו. קנה את הבכורה מעֵשָׂו במכיר נזיד עדשים ואח"כ כשיִצְחָק זקן וכבד ראייה יַעֲקֹב התחזה לעֵשָׂו וגנב את ברכת יִצְחָק. יַעֲקֹב התאהב ברָחֵל בת לָבָן ועבד עבורה 7 שנים אצלו, אך לָבָן רימה אותו ומסר לו את לֵאָה. יַעֲקֹב עבד עוד שבע שנים ונישא לרָחֵל. לאה, רחל, ושפחותיהן - זִלְפָּה ובִּלְהָה הביאו לו 12 ילדים.

אחרי עוד 6 שנים אצל לבן יַעֲקֹב בורח עם כל רכושו ומשפחתו אך לבן רודף אחריו ולבסוף הם כורתים ברית. עֵשָׂו בא לקראתו עם 400 איש אך מפתיע כאשר הוא בא לחבק אותו. דִּינָה בת יַעֲקֹב נאנסת בשכם שנהרסת ע"י אחיה שִׁמְעוֹן ולֵוִי.

יַעֲקֹב אוהב ביותר את בני רָחֵל ובמיוחד את יוֹסֵף. אחי יוסף מוכרים אותו ומציגים ליַעֲקֹב את בגדיו כאילו יוֹסֵף מת. בימי הרעב בארץ יַעֲקֹב שולח את בניו להביא אוכל ממצרים והם באים ליוֹסֵף שהפך בינתיים לשליט מצרים, אך הם אינם מזהים אותו. יוֹסֵף דורש מהם להביא אליו את בִּנְיָמִן אך יַעֲקֹב מסרב עד שרעב מאלץ אותו להיכנע. אח"כ יוֹסֵף חושף את זהותו לאחיו ויחד עם פרעה מזמין את יַעֲקֹב וכל משפחתו לרדת למצרים להיות שם לרועים. יַעֲקֹב מגיע, מברך את פרעה וחי שם עוד 13 שנה כשבניו מצליחים שם ופורים. הוא מברך את בני יוֹסֵף ואת בניו, מת, נחנט, ומובא לקבורה במערת המכפלה.

מקור השם

וְיָדוֹ אֹחֶזֶת בַּעֲקֵב עֵשָׂו, וַיִּקְרָא שְׁמוֹ, יַעֲקֹב

בנות זוג

פרקים

ציטוטים נבחרים

אילן יוחסין