נקבה
נסיכה
מִיכַל

סיכום

בת שָׁאוּל המלך ואשת דָוִד. שָׁאוּל רוצה לסבך את דָוִד במלחמות עם הפלישתים ומציע לו את בתו הגדולה מירב כדי שיצא כחתנו למלחמה אך דָּוִד מסרב בטוענה שהוא ומשפחתו לא חשובים מספיק להתחתן במשפחת המלך, ומירב ניתנת לעַדְרִיאֵל ממְּחֹלָה. שָׁאוּל מציע לדָוִד את בתו הקטנה מִיכַל, שאוהבת אותו, והוא שולח את עבדיו לשכנעו שהמלך ועבדיו חפצים בו, אך דָּוִד שוב מסרב בטוענה שהוא עני מדי. שָׁאוּל מציע לו לוותר על המֹהַר הכספי עבור מִיכַל ולהחליפו ב100 ערלות פלישתים (כדי לסכן את דָוִד). דָוִד מסכים וחוזר עם 200 ערלות פלישתים ונישא למִיכַל.

כששָׁאוּל מסתכסך עם דָוִד, הוא שולח שליחים לשמור על בית דָוִד כדי להורגו בבוקר אך מִיכַל אישתו מזהירה אותו, מורידה אותו דרך החלון ושמה תרפים ועור עיזים במיטתו. בבוקר היא מודיעה לשליחי שָׁאוּל שהוא חולה במיטה ושָׁאוּל מצווה להביאו עם המיטה להמיתו וכשמתגלה התרמית הוא כועס על בתו והיא מתרצת שהיא פעלה כך תחת איומי דָּוִד.

שָׁאוּל משיא את מִיכַל לפַּלְטִיאֵל בֶּן לָיִשׁ. אחרי מות שָׁאוּל, אחיה אִישׁ בֹּשֶׁת נעשה מלך. כשמלכותו נחלשת ואַבְנֵר עובר לצד דָוִד, דָוִד מתנה את החזרה בכך שישיב לו את מִיכַל. מִיכַל מוחזרת לדָוִד בעוד בעלה החדש פַּלְטִיאֵל הולך אחריה ובוכה עד שאַבְנֵר מבקש ממנו לשוב לביתו.

דָוִד יוצא בתהלוכה המלווה את ארון הברית לירושלים והוא רוקד ושר עם הקהל. כשהתהלוכה מגיעה לעיר דָוִד, מִיכַל רואה ובזה לדָוִד על התנהגותו הקלילה. כשדָוִד שב לביתו, מִיכַל נוזפת בו על שהשפיל את עצמו מול כולם בהתנהגותו כשרקד כמו אחרון האזרחים. דָוִד כועס ועונה שה' בחר בו במקום אביה וכל ביתו ולכן כבוד הוא לו "להתבזות" כך מול ה' והעם. מאז למִיכַל לא היו עוד ילדים. היא שומרת על 5 ילדי אחותה מירב עד שדָוִד מוסר אותם לגיבעונים ככפרה על חטאי שָׁאוּל אליהם והגיבעונים הורגים אותם ומוקיעים את גופותיהם עד שדָוִד קובר אותם.

בן זוג

דָּוִד פַּלְטִיאֵל

פרקים

ציטוטים נבחרים

אילן יוחסין