זכר
מלך
שְׁלֹמֹה מלך ממלכת יִשְׂרָאֵל המאוחדת

(לפניו דָוִד, אחריו יָרָבְעָם, רְחַבְעָם)

סיכום

בן דָוִד ובַּת שֶׁבַע. נשלח כילד להיות עם נָתָן הנביא. כשאֲדֹנִיָּה בֶן חַגִּית, הבכור הנותר לדָוִד מתחיל לנהוג כמלך, בַּת שֶׁבַע ונָתָן משכנעים את דָוִד לעמוד בשבועתו ולתמוך בהמלכת שְׁלֹמֹה. צָדוֹק הַכֹּהֵן, נָתָן הַנָּבִיא וְבְנָיָהוּ בֶּן יְהוֹיָדָע לוקחים את שְׁלֹמֹה על פרדת דָוִד למעיין הגיחון, למשוח אותו שם למלך. אֲדֹנִיָּה נמלט ומחזיק בקרנות המזבח עד ששְׁלֹמֹה נשבע לא לפגוע בו את יתנהג כראוי. דָוִד הנוטה למות מצווה על שְׁלֹמֹה להמשיך להמשיך לשמור על מצוות ה', ולא לסלוח ליוֹאָב ולא לשִׁמְעִי בֶן גֵּרָא. אחרי מות דָוִד שְׁלֹמֹה נוקם בשניהם וגם הורג את אֲדֹנִיָּה לאחר שזה מנסה לשאת את אֲבִישַׁג פילגש דָוִד.

שְׁלֹמֹה מבקש כושר לשפוט בצדק את העם, וה' עושה אותו החכם באדם. הוא שופט בהצלחה בין שתי נשים הטוענות שהן האם של אותו תינוק, לומד לדבר עם כל מיני הצמחים והחיות, וכותב 3000 משלים ו1005 שירים. הממלכה עשירה ושלווה ושְׁלֹמֹה מחליט לבנות את בית המקדש (שאביו לא יכל לבנות בשל עיסוקו במלחמותיו הרבות). חִירָם שולח לו (דרך הים בדוברות) ארזים וברושים מהלבנון, ומגוייסים אלפי פועלי עץ ואבן מנתיני שְׁלֹמֹה וחִירָם. עבודת בניית המקדש אורכת 7 שנים ובניית שאר הארמונות ובנייני השלטון אורכות 13 שנים. הוא נעזר באומן הנחושת חִירָם מִצֹּר ומכין בעצמו את כלי הזהב. עם חנוכת המקדש שְׁלֹמֹה מתפלל לה' ומברך אותו ואת עם ישראל.

שְׁלֹמֹה בונה את גֶּזֶר, חָצֹר, מְגִדּוֹ, בֵּית חֹרֹן תַּחְתּוֹן, בַּעֲלָת, תַּדְמֹר, וביְרוּשָׁלָ‍ִם את המִּלּוֹא ואת החומה. הוא בונה ערים עם מחסני תבואה, רכב וסוסים. הוא בונה צי אוניות בעֶצְיוֹן גֶּבֶר ליד אֵלוֹת שבים סוף ויחד עם הספנים המומחים של חִירָם הם מביאים מאוֹפִיר זהב רב ומתַרְשִׁישׁ זָהָב וָכֶסֶף שֶׁנְהַבִּים וְקֹפִים וְתֻכִּיִּים. מַלְכַּת שְׁבָא שומעת על חוכמת שְׁלֹמֹה ובאה עם פמליה גדולה, גמלים נושאי בשמים רבים, זהב ואבן יקרה, לנסותו בחידות אותם הוא פותר. הוא מקבל זהב ועושר רב ממיסים ומסחר ומכין כלי זהב רבים בהם כסאו ומגינים מצופים זהב, ואוסף גם סוסים רבים

לשְׁלֹמֹה אלף נשים ביניהן נוכריות רבות המדיחות אותו לעבודת אלילים. ה' מעניש אותו באויבים הֲדַד הָאֲדֹמִי ורְזוֹן בֶּן אֶלְיָדָע. יָרָבְעָם בֶּן נְבָט, אוסף מיסים שלו, מורד בו. אֲחִיָּה מודיע ליָרָבְעָם שיקבל 10 משבטי ישראל אחרי מות המלך ולבן שְׁלֹמֹה יוותר רק שבט אחד. שְׁלֹמֹה מת אחרי שמלך 40 שנה ונקבר בעיר דוד.

פרקים

ציטוטים נבחרים

משפחת שְׁלֹמֹה