זכר
נביא
שופט
שְׁמוּאֵל שופט

(לפניו שִׁמְשׁוֹן)

סיכום

לאֶלְקָנָה מהָרָמָתַיִם צוֹפִים שתי נשים - פְּנִנָּה בעלת הילדים וחַנָּה העקרה והאהובה. כשהם באים להקריב לה' בשִׁלֹה היא בוכה ומבקשת בן מה' ומבטיחה למוסרו לעבודת ה'. כשְׁמוּאֵל נגמל היא מביאה אותו לשרת את ה' אצל עֵלִי הכהן בשִׁלֹה. ה' מדבר אל שְׁמוּאֵל הילד בלילה ומודיע שהכהונה תעבור מבית עֵלִי בגלל חטאי בניו. אח"כ הפלישתים אמנם מנצחים את בני ישראל ושני בני עֵלִי ועֵלִי עצמו מתים ושְׁמוּאֵל שופט את העם בעודו סובב בין ערים באזור ביתו ברָמָה.

העם מבקש משְׁמוּאֵל מלך כמו לכל הגויים. הוא מנסה להזהירם מרודנות המלכים אך הם מתעקשים. ה' מצווה עליו לבחור מלך והוא מושח את שָׁאוּל שנשלח ע"י אביו עם אחד מנעריו לחפש אתונות שאבדו. לאחר ששָׁאוּל הוכיח את יכולתו כמלך מול בני עַמּוֹן, שְׁמוּאֵל נואם לפני העם בגִּלְגָּל נאום פרידה מתפקידו כשופט, ומעיד אותם שלא ניצל את כוחו לרעה. שָׁאוּל מסתכסך עם שְׁמוּאֵל, תחילה אחרי שלא המתין לשְׁמוּאֵל וערך את הזבח בעצמו בגִּלְגָּל, והקרע ביניהם שלם כששָׁאוּל לא ממלא את מצוות החרם המלא על עמלק ומותיר את מלכם אֲגַג בחיים (שְׁמוּאֵל אח"כ הורג בעצמו את אֲגַג).

שְׁמוּאֵל הולך לבֵית לָחֶם לבחור מלך מבני יִשַׁי. הוא בודק את כל 7 האחים הגדולים ולא מוצא מועמד - עד שדָוִד הקטן נקרא מהצאן, נמשח ורוח ה' עוברת אליו ועוזבת את שָׁאוּל. שְׁמוּאֵל מת ונקבר ברָמָה. אח"כ, בלילה לפני יציאת שָׁאוּל לקרב עם הפלישתים, שָׁאוּל פוחד והולך לבעלת אוב בעֵין דּוֹר להעלות את שְׁמוּאֵל שמתלונן שהטרידו אותו. שְׁמוּאֵל מודיע לשָׁאוּל שלמחרת שָׁאוּל ובניו יצטרפו אליו וגם מחנה יִשְׂרָאֵל ייפול ביד פלישתים.

מקור השם

וַתִּקְרָא אֶת שְׁמוֹ 'שְׁמוּאֵל', "כִּי מֵיְהוָה שְׁאִלְתִּיו"

פרקים

ציטוטים נבחרים