זכר
שופט
שִׁמְשׁוֹן שופט

(לפניו עַבְדּוֹן, אחריו שְׁמוּאֵל)

סיכום

מלאך נגלה לאשת מָנוֹחַ העקרה מצָּרְעָה מצווה עליה לא לשתות יין או לאכול אוכל טמא כדי שבנה שיוולד (שִׁמְשׁוֹן) יהיה נזיר מלידתו, לא יסתפר ויושיע את ישראל מהפלישתים. שִׁמְשׁוֹן מבקש להנשא לפלישתית מתִּמְנָה. פעם בדרך הוא הורג אריה שאח"כ הוא מוצא בגוויתו דבש, ממנו הוא נותן להוריו. בחתונה הוא חד חידה ל30 מהאורחים ("מֵהָאֹכֵל יָצָא מַאֲכָל וּמֵעַז יָצָא מָתוֹק") ומתערב איתם על 30 בדים ובגדים שלא יפתרו אותה תוך 7 ימי המשתה. ביום השביעי האורחים מאיימים על הכלה שישרפו אותה ואת אביה אם לא תשיג להם את הפתרון והיא מוציאה אותו משִׁמְשׁוֹן (הפתרון הוא האריה). שִׁמְשׁוֹן זועם על אישתו ועל האורחים, הורג 30 איש מאשקלון, מביא את בגדיהם לפותרי החידה, וחוזר לבית אביו.

הכלה ניתנת לאחד מרעיו וכשהוא מגלה זאת הוא זועם, לוכד 300 שועלים, מבעיר את זנבותיהם ומשחררם בשדות הפלישתים. הם כנקמה שורפים את הכלה ואת אביה והוא מכה אותם שוק על ירך. הפלישתים באים עם צבאם ליהוּדָה לתפוס את שִׁמְשׁוֹן והוא מסכים להסגיר את עצמו כדי שבני יהוּדָה לא יפגעו והם מביאים אותו קשור בחבלים לפלישתים השמחים ושם הוא משחרר את עצמו ומכה 1000 איש בלחי חמור. שִׁמְשׁוֹן בא לעַזָּה להיות עם זונה ומתחמק מהפלישתים בלילה כשהוא לוקח איתו את שער העיר.

שִׁמְשׁוֹן מתאהב בדְּלִילָה ומנהיגי הפלישתים מציעים לה כסף תמורת גילוי גבול כוחו של שִׁמְשׁוֹן. אחרי 3 הסברים כוזבים שהוא נותן לה (7 מיתרים לחים,חבלים חדשים, ואריגת שערו למערכת האריגה) הוא מגלה שאם יגולח שערו אזי יהיה ככל האדם. היא מרדימה אותו על ברכיה, קוראת לאיש לגלחו, כשהוא מתעורר הפלישתים האורבים לו מנקרים את עיניו, אוסרים אותו בעַזָּה ונותנים לו לסובב את אבני הרחיים במטחנה שם.

שִׁמְשׁוֹן נלקח כדי שייצחקו עליו בחג שנערך לאל דגון במבנה גדול מלא באנשים כולל מנהיגי הפלישתים וקהל רב על הגג. הוא מבקש מנער להנחות אותו לעמודים שמחזיקים את הבית, מפיל אותם ועימם את הבית, והורג את כל הפלישתים ואת עצמו. הוא נקבר בין צָרְעָה ואֶשְׁתָּאֹל אחרי ששפט את ישראל 20 שנה.

בת זוג

אִשָּׁה בְּתִמְנָתָה מִבְּנוֹת פְּלִשְׁתִּים

פרקים

ציטוטים נבחרים